Bulimia Hastalığı Belirtileri

Ciddi bir yeme bozukluğu olarak nitelendirilen bulimia hastalığının tanımı, zevk için yıkıcı bir şekilde yemek yemek ve sonrasında yaşanan, yinelenen uygunsuz kilo kontrol davranışı olarak yapılmaktadır.

İngilizce “Binge- eating” adı verilen zevk için yemek yemek aktivitesinde, aşırı miktarda yemek, çok kısa bir zaman zarfında tüketilir ve yiyecek genelde hızlı yenilmesi kolay, kalorisi yüksek ve tatlı ürünlerden oluşmaktadır. Bulimia hastalığının ilk aşamasında yaşanan binge- eating davranışını, “uygun olmayan telafi edici davranış şekli” izler. Kişinin, muhtemel kilo alımını kontrol etmek için başvurduğu uygunsuz telafi edici davranış biçimi, bağırsakları temizleme eylemi- ingilizcesi “purging” ( kendi kendini kusturma, müshili kötüye kullanma, diütrik veya lavman aracılığıyla) veya bağırsakları temizlememe olayı- ingilizcesi non-purging- (oruç tutma veya aşırı egzersiz yapma gibi) şeklinde ikiye ayrılır.

Zevk için yiyen bulimia hastaları için, bir salata veya yarım elma gibi çok az miktar yemek bile bazen eğlence olarak algılanır ve ardından kusma eylemi gerçekleştirilir.
Bulimia yeme bozukluğu hastalığı, ergenlik dönemi sonu ve yetişkinlik başlangıcı dönemde çoğunlukla kızlarda görülürken, erkeklerde ise nadiren bulunur. Normal bir insanın kapasitesi dışındaki aşırı miktarda yiyeceğin kaçınılmaz kilo alınım sonucunu önleyebilmek için izlenen kusma yöntemi, zevk için yemek yeme (binging) pratiğini izleyen, saatsel aralıklarla artan bir döngü oluşumuna kadar uzanır. Her kusma eyleminin ardından tekrar bir şeyler yeme eğilimi, ihtiyacı gelir ve bulimia hastası midesi dolup taşana kadar, kusma ihtiyacını tekrar hissedene kadar yemeye devam eder. Bulimianın artan şiddetiyle beraber güçlenen yeme içgüdüsü, kişiyi artıkları karıştırarak bir şeyler arama, çöp kutusunu didikleme, bir şeyleri çalmaya kadar sürükleyebilir ve bu aslında, dışardan kötü gözüken davranış biçimleri, özel bir haz duyumunu da beraberinde getirir. Hayatları bulmik davranış biçimleriyle kaosa dönen genç kızlar, kendi hareketlerini iğrenç bulurlar ve derin utanç duyduklarından, dürtülerini gizlice tatmin etme arayışına girişirler.

Bulimia hastalığıyla yaşamlarını sürdüren insanların, geniş miktarda yiyecek tüketiminden sonra izledikleri mideyi boşaltım metotları, aslında duygusal yoğunluklarının bir göstergesidir. Herkesten aşırı ve hatta iğrenç denebilecek şekilde yedikleri yemek sonrası duyulan pişmanlık duygularıyla baş etmek için, gerçekçi olmayan bir şekilde kendilerini suçlamaya başlarlar ve zorla da olsun kusarak, kendilerini bir nevi cezalandırılmış olurlar. Bu yönelim, kişilerin kendileri hakkında nasıl hissettikleriyle veya hayatlarında belli olay serileri ardından nasıl davrandıklarıyla direk ilgilidir. Zevk için yeme ve bağırsakları temizleme olaylarına ardı ardına ihtiyaç duyan bir bulimia hastası, aslında, öfke, bunalım, çaresizlik, gerginlik, stres, endişe gibi duygularını sakınmaya çalışıyor ve bunların ortaya çıkış şeklini değiştirmeye çalışıyordur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku