Beşinci Hastalık Belirtileri

0

Tokat yanak hastalığı

Beşinci hastalık olarak da bilinen tokat yanak hastalığı, yaygın ve genellikle hafif bir çocukluk çağı viral enfeksiyonudur. Tedavi normalde dinlenmeyi ve rahatsızlığı gidermeyi içerir. Bununla birlikte, hamile kadınlar veya bağışıklık sistemi veya kan hastalıkları olan kişiler için potansiyel olarak ciddi komplikasyonlar vardır.

Önemli bir belirti olan sıcak, kırmızı yüz döküntüsü nedeniyle “tokatlanmış yanak hastalığı” olarak adlandırılır. Hastalık esas olarak 10 yaşın altındaki çocuklarda görülür ve genellikle hafif, soğuk algınlığı benzeri semptomlarla birlikte görülür.

Beşinci hastalık, kişiden kişiye öksürme ve hapşırma, enfekte boğaz veya burun akıntısı ile doğrudan temas yoluyla bulaşmaktadır. Enfeksiyon meydana geldiğinde, semptomların ortaya çıkmasına kadar geçen süre dört ila 20 gün arasındadır.

Durum, okullar ve çocuk bakım evleri aracılığıyla hızla yayılabilir ve en çok kış ve ilkbahar aylarında görülür. Durumun salgınları her üç ila yedi yılda bir ortaya çıkma eğilimindedir.

Beşinci hastalık ile enfeksiyondan sonra, duruma karşı kalıcı bağışıklık geliştirilerek gelecekteki enfeksiyona karşı koruma sağlanır. Yetişkinlik döneminde, insanların çoğunluğunun duruma karşı bağışıklık geliştirdiği, geri kalanının ise hala risk altında olduğu tahmin edilmektedir.

Beşinci hastalık belirti ve bulguları

Erken belirtiler belirsiz olabilir ve soğuk algınlığının başlangıcıyla karıştırılabilir. Şunları içerebilirler:

  • Hafif ateş
  • Titreme
  • Baş ağrısı
  • Vücut ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Karın ağrısı / ishal .

Semptomlar iki veya üç gün sürebilir, ardından tamamen azalabilir veya tamamen kaybolabilir. Daha sonra çocuklar sert, parlak kırmızı yanaklar geliştirir (“tokat yanak”).

Genellikle vücutta, kollarda ve bacaklarda ince, kırmızı, dantel benzeri bir döküntü gelişir. Kızarıklık kaşıntılı olabilir ve solmuş gibi görünebilir ve çocuk sıcakken veya duygusal olarak üzgün olduğunda alevlenebilir. Kızarıklık genellikle yaklaşık iki hafta sürer ancak altı haftaya kadar sürebilir.

Kişi, ilk semptomların ortaya çıkmasından beş veya altı gün öncesine kadar başkalarına bulaşıcıdır ve kızarıklık göründüğünde bulaşıcı olmayı bırakır.

Yetişkinler hastalığa yakalanırsa, kızarıklık olma olasılığı daha düşüktür, ancak bazen özellikle ellerde ve ayaklarda şişmiş ve ağrılı eklemlerden muzdariptir. Bu eklem ağrısı genellikle sadece bir ila iki hafta sürer, ancak şiddetli vakalarda birkaç ay sürebilir.

Teşhis
Teşhis genellikle semptomlara göre yapılır – aksi halde sağlıklı bir çocukta kırmızı, sıcak yanaklar ve dantelli bir kızarıklık durumu belirtmek için genellikle yeterlidir.

Teşhis konusunda herhangi bir şüphe varsa, virüsün varlığını doğrulamak için bir kan testi yapılabilir.

Beşinci hastalık tedavisi

Çoğu beşinci hastalık tedavisi genellikle şunları içerir:

  • Dinlenme
  • Ateşi hafifletmek için parasetamol
  • Sıcak yanakların rahatsızlığını gidermek için soğuk bezler
  • Yeterli sıvı alımını teşvik etmek.

Bu duruma bir virüs neden olduğu için antibiyotiklerin onu tedavi etmede hiçbir yararı yoktur.

Zayıflamış bağışıklık sistemi ve kan bozukluğu olan kişiler, tokatlanan yanak hastalığının bir sonucu olarak şiddetli anemi gibi ciddi hastalıklara maruz kalabilecekleri için uzman tavsiyesi almalıdır. Ayrıca kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturmada zorluk yaşayabilirler. Bu durumlarda kan transfüzyonu gerekebilir.

Bir kadın hamileliğinin ilk yarısında beşinci hastalığa yakalanırsa, doğmamış çocuğun ciddi bir anemi geliştirmesi (kandaki düşük demir seviyesi) veya bebeği düşük yapma riski vardır. Tokatlanmış yanak hastalığı olan bireylere maruz kalan hamile kadınlar, doğum uzmanına danışmalıdır.

Önleme
Beşinci hastalık teşhis edilmeden önce bulaşıcı olduğu için, çocuk bakımı veya okuldan gelen durumu dışlamak hastalığın yayılmasını engellemeyebilir.

Ellerin sık sık sabun ve ılık suyla yıkanmasını ve iyice kurutulmasını sağlamak, virüsün yayılmasını azaltmanın etkili bir yoludur. Yemek kaplarının paylaşılmasından kaçınılmalıdır. Bu tavsiye özellikle bebekler ve çocuklarla teması olan hamile kadınlar için geçerlidir.

Şu anda beşinci hastalığa yakalanmayı önleyecek bir aşı bulunmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.