Bebeklerin İlk Oyuncakları Neler Olmalıdır?

Bebeklik dönemlerinde bebeğinize alabileceğiniz oyuncağı bilinçli seçmelisiniz. Çünkü bebeklik dönemlerinde oyuncaklar bebeğin tüm duyuları için uyaran görevindedir. Bebeğin işitsel ve görsel dikkatinin artmasını ve dış dünyayı en iyi şekilde algılamasını sağlar. Ayrıca oyuncaklar, bebeğin gelişiminde temelin oluşturulmasına da yardımcı olur. Sağlam bir temel ile etrafının farkında olan bebek, çevresiyle daha çok iletişim kurar, güven duygusu gelişir ve mutlu bir çocuk olur.

Sallanan oyuncaklar:

Bebeğinizin birinci ayında oyuncağının göz hizasında olmasına dikkat etmelisiniz. Sallanan renkli oyuncaklar doğru seçim olacaktır. İlk zamanlar bebek bu oyuncağa bir süre ilgisiz kalabilir ama zamanla dış dünyaya uyum sağlayacak ve ilgisi artacaktır. Bu tip oyuncaklar bebeğin algısını güçlendirerek çevresini daha çok fark etmesine yardımcı olur. Sallanan oyuncak ve objeyi aralıklarla değiştirirseniz bebeğiniz değişimi fark edecektir.

Renkli oyuncaklar:

Sallanan objeleri seçerken canlı renklerde olması da önemlidir. Kırmızı, mavi, yeşil renklerde olabildiği gibi parlak renkli oyuncaklar da ilgisini çekecektir. Bebeğin yatağının çevresine de bu renkli oyuncakları yerleştirirseniz ileriki aylarda başını hareket ettirmeye başladıkça bu oyuncaklar da dikkatini çekecektir.

Sesli oyuncaklar:

Bebeğin çevresinin farkına varmsını duyularına hitab edecek şekilde seçilen oyuncaklarla sağlayabilirsiniz. İşitme duyusunu güçlendirmek için müzikli dönenceler ilk ayda çok faydalıdır. Bu oyuncak ; bebeğin farklı sesleri de ayırt etmesine de yardımcı olacaktır. Bunun için müzik kutusu ya da cd çalar da işinize yarayabilir. Özellikle de uykuya geçiş zamanlarında çalacağınız müzikler onu rahatlatarak daha sakin ve huzurlu bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerin birinci aydaki ilk oyuncakları anne ve babalarıdır. Bebekler için sevgi ifadesi olan aynı zamanda güven duygusu kazandıran dokunuşlarınız onun için çok önemlidir, sevildiğini, değer verildiğini hissettirir. Yüzünüz ve gülüşünüz onun için en eğlenceli oyuncaktır. Yüzünüzü ona yaklaştırın ve sesli bir şekilde gülümseyin. Onu sevdiğinizi söyleyin. Şarkılar , ninniler söylediğinizde sizi dikkatlice dinlediğini ,her yaklaştığınızda heyecanlandığını fark edeceksiniz. Onunla ne kadar çok konuşursanız o kadar çok uyaran alır. Sizinle iletişimi artar ve annesi olduğunuzu daha çok fark eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku