Bebeklere masaj nasıl yapılır?

Mart 7, 2019

Yeni doğan bebeğinizin size ve çevreye alışmasını kolaylaştıracak müthiş bir yol var. Masaj .Siz ona yumuşak dokunuşlarda bulunurken o size hayran hayran bakacak . Hem göz teması, hem ten teması kurmuş olacaksınız. Aranızdaki bağ güçlenecek.

Peki bu bebek masajı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli ?
Masaj sırasında bebeğiniz uykusunu almış, karnını doymuş,gazı çıkarılmış ,altı temizlenmiş olmalı. Yani keyfi yerinde olmalı .
Siz ise sinirli,gergin olmamalısınız. Çünkü bebekler hisseder. Ona güler yüzle yaklaşın. Onunla mutlaka konuşun, öpün, küçük el oyunları oynayın.

Masaj sırasında elinizi bebek yağı ile yağlayabilirsiniz. Masajın belli bir sırası yoktur. Avuç içinden başlayabilirsiniz. Elleri yumuk yumuktur, açması zor olacak; çünkü ilk zamanlar ellerini sımsıkı yumarlar .Çok hafif bastırmadan başlarsınız masaja, sonra bebeğinizin durumuna göre bastırabilirsiniz.

Yüz masajında ise ; her iki elin baş parmağı bebeğin alnına konur, şakaklara doğru hareket ettirilir, aynı hareket kaş hizasında da tekrarlanır.Burun kökünden yanaklara doğru sıvazlar gibi yapılır, aynı işlem üst ve alt çeneden şakaklara doğru tekrarlanır.Gülümseme hareketi ; baş parmak alt çeneden şakaklara doğru hareket ettirilerek bebeğinize gülümseme ifadesi verin.

Göğüs masajında yaparken ise ; Her iki avuç içi bebeğin göğsüne yerleştirilir. Kitap sayfasını çevirir gibi eller hareket ettirilerek yuvarlak dairesel manevralar yapılır . Eller göğse konur, her bir el çaprazdaki omza hareket ettirilir.

Kol masajında ; bebeğin kolu kaldırılarak, koltuk altlarına dairesel hareketler yapılır.Gövdeden bileklere doğru ovuşturma yapılır, aynı işlem bilekten gövdeye doğru da tekrarlanır. İki elle bebeğin kolu kaldırılır, bir el içeri, diğer el dışarı olacak şekilde hareket ettirilir Bebeğin el sırtı, avuç içi ve her bir parmağı minik dairelerle ovuşturun.

Karın masajı ; bağırsak hareketlerini hızlandırarak, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, gaz sancısı azaltır ve bebeğin rahatlamasını sağlar. Yapılan her manevra bağırsakların çıkış yönü olan saat yönüne doğru yapılır ve bebeğin karnının sol tarafında ve alt kısmında sonlandırın.
Bebeğin dizleri gövdesine bükülerek 10 saniye bekletilir ya da hafif hafif ileri geri hareket ettirilir. Böylelikle anüs açılarak, bebeğin gazının çıkmasına yardımcı olun.

Yürütme hareketi: Elin 2-3 parmak ucu bebeğin karnının sağ alt tarafına konur. Yukarı, yan ve sağ alt tarafa doğru yürüme hareketi yapılarak, parmağımızın altında gaz olup olmadığı hissedilmeye çalışılır, varsa gaz baloncuğu parmakla yürütülerek barsak dışına doğru yönlendirilir.

I Love You hareketi : İngilizce kelimelerin baş harflerinden esinlenerek, eller karında, önce sol tarafta yukardan aşağı doğru bir “I” harfi çizin. Sonra karnın üst tarafından bebeğinizin sağ tarafından soluna doğru ters bir “L” harfi çizin. Son olarak da bebeğin karnının sağ alt köşesinden başlanarak, sol alt köşede bitecek şekilde ters bir “U” harfi çizin. Bu hareket yapılırken sevgi dolu bir ses tonuyla bebeğe “Ben Seni Seviyorum” deyin .

Bacak masajı ;Kol masajında olduğu gibidir topuklara, ayak sırtı ve ayak parmaklarına minik daireler çizmeyi unutmamak gerekir.

Sırt masajı; bebeğinizi yüz üstü battaniye yatırınız. Her iki elin işaret ve orta parmağı, omurganın her iki yanına (üstüne değil) konur, omuzdan kalçaya doğru minik dairesel hareketler yapılır. Masajı tamamlamak için, sırt boyundan kalçaya doğru hafifçe sıvazlanır . Masaj her gün aynı manevra ile tamamlanır. Böylelikle bebeğiniz bir süre sonra bu hareketin masajı sonlandırma hareketi olduğunu kavrayacak ve masaja ilişkin beklentisi de sonlanacaktır.

 

Bir cevap yazın