Bebeklerde Uyku Düzeni

0

Her bebek için uyku ve uyanıklık süreleri farklılık gösterir.Doğumdan sonraki ilk saatlerde bebekler uyanıktır.Doğumdan sonraki 2-3 gün içinde günün büyük kısmını uykuda geçirir, gün içinde sadece bir kaç saat uyanıktır.3 günden sonra daha çok çevresi ile ilgilenmeye başlar, uyku düzeni henüz belli değildir.

İlk bir ay içinde uyku düzeni yoktur, üst üste iki gece uyuma süreleri çok farklı olabilir, bu nedenle bebeğiniz ne zaman uyursa sizde dinlenmeye özen gösteriniz.Bazı bebekler gece içinde 2-3 kez beslenme ihtiyacı duyabilir. Anne sütünün de artması için gece emzirmeye özen gösteriniz.

Bebekler uyku sırasında hızlı veya yavaş nefes alıp verebilir, gece boyunca sık sık gözlerini açar, el ve kollarını hareket ettirirler. Geceleri sık sık bebeğin yanına gidilmesine gerek yoktur, yataktan kalkarken çıkan gürültü bebeği uyandırabilir ve bir süre bebeğin uyanık kalmasına neden olabilir.Her gece aynı saatte uyutmaya özen gösteriniz, uyutmadan önce 10-30 dakika bebeğinizi rahatlatmak için onunla loş ve sakin bir ortamda ilgileniniz.Uyku öncesi masaj ve ılık banyo bebeğinizi rahatlatacak ve daha çabuk uyumasını sağlayacaktır.Oyuncak, battaniye gibi bir obje ile uyuması terkedilmişlik duygusunu azaltacaktır.

Bebeğinizi uykuya hazır ancak uyumadan önce yatağına bırakınız, böylece bebek yatağını tanıdık bir gece ortamı olarak kabul eder.Uyku sırasında alt bezini değiştirmek veya beslemek gerekiyorsa, bunu loş bir ortamda yapınız, ışığı açmayınız.Gece ağlayan bebeğin yatağından alınmamasına, sallanıp oynatılmamasına özen gösterilmelidir.Gece ağlamaları bazen gece korkularına bağlı olabilir, bunu önlemek için gün boyu bebek kucağa alınmalı, fiziksel temas ile bebeğe güven verilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.