Bebek ve Çocuklarda Şaşılık Nedenleri ve Tedavisi

0

ŞAŞILIK

Şaşılık, gözlerin paralelliğinin bozulduğu ve farklı yönlere baktığı görsel bir kusurdur. Bir göz düz bakarken diğeri; içe, dışa yukarı veya aşağıya bakabilir. Şaşılık, çocuklar arasında sık görülen bir durumdur, hayatın ileri dönemlerinde de meydana gelebilir. Tedavisinde erken tanının büyük önem taşıdığı göz kaymaları ileriki yaşlarda tedavisi mümkün olmayan görme kayıplarına yol açabilir.

ŞAŞILIĞIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Her bir gözün dış kısmına yapışarak hareketlerini kontrol eden altı kası mevcuttur. Her bir gözde iki kas gözü sağa veya sola çeker. Diğer dört kas ise belli açılarda gözü yukarı veya aşağıya hareket ettirirler. Gözlerin paralel kalıp belli bir hedefe odaklanabilmeleri için tüm kasların birlikte ve denge içinde çalışmaları gerekir.

Doğum esnasında oksijensiz kalıp bayılan çocuklar, Down sendromu, beyin tümörleri gibi problemleri olan çocuklarda şaşılık daha sık görülür. Katarakt veya göz yaralanmaları da görmeyi bozup şaşılığa neden olabilir.

ŞAŞILIK NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Şaşılık tanısı, göz muayenesi sonucu konur. Tüm çocukların dört yaşına girmeden önce muayene olmaları gerekmektedir. Ailede şaşılık veya göz tembelliği hikayesi varsa daha önce de görme test edilebilir. Bebeklerin gözleri genellikle çapraz gibi durur. Küçük çocukların burun kökü basık ve geniş olduğundan ayrıca gözlerin burun kısmında bir cilt kalıntısı bulunduğundan, sanki gözlerde şaşılık varmış gibi gösterir. Çocuk büyüdükçe bu durum kaybolur. Buna yalancı kayma denir. Ancak gerçek şaşılık düzelmez. Göz doktorunuz gerçek ve yalancı şaşılığı ayırt eder.

Şaşılık iki ana gruba ayrılır;

Gözü hareket ettiren kaslarda felç görülen tip ve tüm bakış yönlerinde kaymanın aynı olduğu kas felci olmayan tip.
Kas felçli tip, daha çok yetişkinlerde görülürken felç olmayan tip, 6 yaşın altındaki çocuklarda görülür.
Çocukluk şaşılıklarında aileden kalıtsal geçiş, ateşli hastalıklar, kafa travmaları, zeka gerilikleri, göz kaslarındaki doğumsal anormallikler, görmeyi bozan göz hastalıkları,(katarakt, göz tümörü vb.) gözlük gerektiren kırma kusurları şaşılık nedenleridir.
Erişkinlerde ise diabet, arterioskleroz, travmalar bazı göz hastalıkları şaşılık nedeni olabilmektedir.

ŞAŞILIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

GÖZLÜK: Kırma kusuruna bağlı bazı şaşılıklar gözlükle tedavi edilebilir. Hasta gözlük kullanmaya başlayınca şaşılık düzelir.

ORTOPTİK: Ortoptik tedavi, her iki gözle görme yeteneğini ve derinlik hissini kazandırmak amacı ile uygulanabilir. Bu iki fonksiyon gözlerin paralel durmasını sağladığı gibi günlük hayatımızda da oldukça önemlidir.

CERRAHİ: Doğuştan olan kaymalar, genellikle gözlük gerektirmeyen, erken dönemde ameliyat edilmesi gereken kaymalardır. Kaymaların büyük çoğunluğu ise 2-3 yaş civarında ortaya çıkar ve genellikle gözlükle tam düzelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.