Bebek ve Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak, tahıllarda bulunan “Gluten” adlı proteinin ince bağırsakta alerji yaratması ve sindirilememesi sonucu ömür boyu süren bir gıda alerjisidir. Buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların yenmesi ince bağırsakta emilimi sağlayan Villus tabakasına zarar vererek deforme olmasına neden olur, bunun ardından gıdalar düzgün sindirilemediği için yetersiz beslenme ve başka diğer hastalıklar meydana gelir.

Çölyak hastalığı doğuştan olabileceği gibi her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde 200-250 kişide bir rastlanan bir rahatsızlıktır. Beslenme yetersizliğine bağlı diğer birçok hastalığa yol açtığı için erken teşhisi önemlidir. Hastalığın tek tedavi şekli ömür boyu sürecek glutensiz bir diyettir. Bu diyetle birlikte hastalar hayatlarını normal şekilde devam ettirebilir. Ancak diyetin asla bozulmaması gerekir.

Bebeklerde çölyak hastalığı, genellikle anne sütünün ardından mamalara geçiş döneminde kendini gösterir. Başlıca belirtileri kilo alımının azalması ve yaşa göre düşük kiloda olma, kronik kusma ve ishal, karında şişlik, kansızlık, sürekli gaz ve karın ağrısıdır. Kesin teşhisi kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile yapılmaktadır.

Yukarıda da söylediğimiz gibi çölyak için tek tedavi ömür boyu sürecek gluten almama diyetidir. Yani tahıllardan yapılan ekmek, makarna, tahıl içeren mama, bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bu diyetle şikayetlerin azalması ve çocuklarda büyüme hızının normale dönmesinin ardından diyet KESİNLİKLE terk edilmemelidir. Herhangi bir yemekte çay kaşığı ucu kadar buğday ya da benzeri tahıl bulunması durumunda ince bağırsak etkilenmektedir. Tahıl dışındaki tüm sebze ve meyveler, bakliyatlar, etler ve işlenmemiş kuruyemişler güvenli yiyeceklerdir. Ancak hiçbirinin un ile pişirilmemesi/kızartılmaması ya da daha önce unlu kızartma yapılmış yağda ya da tavada pişirilmemesi gerekir.

Çocuğunuz çölyak hastası ise, erken yaşlardan itibaren onu hastalığı hakkında bilgilendirmeniz çok önemlidir. Böylece dışarıda oynarken kendisi için zararlı yiyeceklerden uzak durabilir. Aynı şekilde, okula başladığında da öğretmenini bu konu hakkında bilgilendirmeniz faydalı olacaktır.

Günümüzde çölyak ile ilgili olarak bilinç düzeyi artıyor. Artık marketlerde çölyak hastaları için daha fazla ürün çeşidi bulunabiliyor. Bazı markaların çıkardığı glutensiz unlar sayesinde çölyak hastaları da hamurişi yeme şansına sahip. Ancak unutmamanız gerken nokta, çok az miktarda glutenin bile zararlı olduğu ve glutensiz diyetin ömür boyu terk edilmemesi gerektiğidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku