Bebek Ne Zaman Desteksiz Oturmaya Başlar ?

Bebeklerin kemik gelişim süreci belli aylar içerisinde tamamlanır. Bebeklerin büyük insanlar gibi, her hareketi yapması hemen beklenemez. Kemikleri yeni gelişmeye başladığı için; bazı hareketleri yaparken zorlanırlar. Bebeklerin hareketleri ilk aylarda kısıtlıdır. Anneler bebeklerinin hemen oturmasını, konuşmasını ve yürümesini isterler. Fakat bazı bilimsel verilere bakılırsa bu mümkün değildir. Kemikler gelişme aşamasında olduğu için; bebek her hareketi rahatlıkla gerçekleştiremez. Bebeklerin oturma süreci 4. aydan itibaren başlar. 4. aydan sonra yavaş yavaş oturtulmaya başlanabilir.

Genellikle yanına yastıkla destek sağlanarak, oturtulmaları uygundur. 3 ay ve daha az olan aylarda oturtulması hiç uygun değildir. Erken oturtulan bebeklerde kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan kemik gelişimleri; bebekken erken oturtulmaktan kaynaklanır. 4. aydan itibaren bebeklerinizi destekli oturtabilirsiniz. 6. aydan sonra bebekler desteksiz oturmaya başlar. Bebek oturmaya hazır değilse ve hiçbir girişimde bulunmuyorsa; zorlamak yersizdir olacaktır. Bebek bunu yapmak istediğini size hareketleriyle hissettirir. Kalkmaya çaba gösterir ve kalkamadığında huysuzlanır. Bu şekle gelmiş bir bebeğin; 10-15 saniye arasında oturtulması, ve tekrar yatırılması uygundur. 4. aydan sonra dikkatli bir şekilde oturtmaya başlayabilirsiniz.

Kemik gelişimine zarar vermemek için; özenli bir şekilde davranmaya çalışmalısınız. Bebeklerin gelişimi ebeveynlerin elindedir. Bilinçli bir şekilde ilk hareketleri öğretmek için; daha duyarlı olmalısınız. Yapılan yanlış hareketler kalıcı sakatlıklara neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku