Bebeğinizin Uyumasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

0

Bebeğinizi Uyutmak

Gündüz ve gece yeterince uyumak bebeğinizin ideal büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşır. İşte bebeğinize uyku saatlerinde yardımcı olacak bazı ipuçları.

Kaba bir kılavuz olarak, ilk dört ay boyunca, çoğu bebek bir seferde 2-4 saat uyur, beslenmek için uyanır ve sonra genellikle tekrar uykuya döner. Bebeğiniz yaklaşık 3 aylıkken, uyku düzeni her biri iki saate kadar gündüz 2-3 uyku düzenine dönüşür ve yine de geceleri en az bir kez uyanabilir. 6 aydan itibaren bebeğiniz genellikle geceleri altı saat veya daha fazla uyur ve daha az uyanır. Bebeklerin çoğu aynı zamanda 1-2 saat sürebilen gündüz kestirirler. Bebeğiniz yeni doğmuş bir bebek olarak günde yaklaşık 16 saat uyumaya ihtiyaç duyar ve 12 aylıkken geceleri 12 saate ihtiyaç duyar ve gün boyunca kestirebilir. İşte bebek uyku düzeni ile ilgili daha fazla bilgi.

Bebeğinizin ilk birkaç hafta boyunca rahim ortamını taklit ederek ve onu uyandırmak yerine bir uyku döngüsünden sonra tekrar uykuya geçirerek iyi uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin ilk haftalarda iyi uyumasını engelleyen sorunlar olabilir, asıl zorluk ne olduğunu bulmaktır. Bebeğinizin sağlığının uyku düzenini etkileyebileceğine dair gerçek endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşmalısınız. Bebeğinizin uyku düzenini engelleyen bir şey varsa, sorunu çözmenizden sonra bebeğiniz uzun süre uyumadan önce birkaç ay geçebilir. Büyüdüklerinde onlara biraz yardım etmen gerekse bile bebeğin uykusu sonunda iyileşeceği için panik yapmayın.

Yenidoğanlar genellikle gündüz ve gece boyunca kısa aralıklarla sürekli uyurlar. Bebeğiniz büyüdükçe ve yaklaşık 12 aya kadar bebeğiniz gün içinde 2-4,5 saat uyuyabilir. Gündüz uykusu yaşla birlikte azalır ve bu süre boyunca günde 1-4 arasında değişen uykular 30 dakika ile 2 saat arasında değişebilir.

Yaklaşık altı ayda bebeğiniz uykusunu etkileyebilecek yeni yetenekler geliştirecektir. Çevreleri tarafından daha fazla uyarılırlar ve yatıp uyumakta zorlanabilirler. Bebeğinizin rahatlayabileceği bir uyku öncesi rutin oluşturmak yardımcı olacaktır – daha sakin oynamayı ve yatmadan hemen önce kitaplara bakmayı teşvik edin.

Karanlık, daha sakin bir uyku sağlar, bu nedenle yatak odasında ışıktan kaçının ve gündüz uyurken panjurları çektiğinizden veya puseti kapattığınızdan emin olun. Karanlık bir oda yaratmak, uyarımı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bebeğinizin Uyumasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz

Rahim ortamını taklit edin

Yenidoğan bebeğinizin rahim içinde sıcak ve güvenli olmaktan dış dünyada rahat ve güvende hissetmeye yumuşak bir geçiş yapması için zamana ve desteğe ihtiyacı olacaktır. Bebeğiniz bir süre rahim ortamını taklit ederek bu geçişi çok daha kolay bulabilir. Bebeğiniz erken doğduğunda, vücudunuzun yanında bir askıda uzun süre uyumanın ekstra rahatlığı ve güvenliği, bebeğinizin rahatlaması ve yerleşmesine yardımcı olmak için tam da ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

İlk günlerde bebeğinizi uykuya dalarken güvende ve rahat tutmak önemlidir. Kundaklama, bebeği doğal nefes alabilen malzeme, battaniye veya benzeri bir bezle sıkıca sarmak ve böylece uzuvların hareketlerini kısıtlamak için asırlık bir uygulamadır. Bebeğiniz, uykunun daha hafif evrelerinde uyanmalarına neden olabilecek ürkütücü bir refleksle doğar. Kundağın arkasındaki fikir, bu refleksin oluşmasını engelleyerek daha uzun uyku sürelerine izin vermesidir.

Bebek kundak

Şu anda Ani Bebek Ölümü Sendromu hakkında bildiklerimizle, bebeğinizin karın üstü yatmaktansa sırtüstü yatması daha güvenli kabul edilmektedir. Sırtüstü uyumak bazı bebeklerin kendilerini güvende ve güvensiz hissetmelerine neden olarak uzun süre yerleşmesi ve uyumasını zorlaştırabilir. İlk birkaç ay boyunca, bebeğinizin sırtüstü uyurken kendini güvende hissetmesine yardımcı olmanın etkili bir yolu, onu sıkıca sarmak olabilir. Sarma, bebeğinizi sakinleştirmenize ve sırtüstü yatmasına yardımcı olabilecek yararlı bir tekniktir. Rahat bir kundaklama tekniği, bebeğinizin ellerini göğsün üzerinde doğal bir pozisyona yerleştirir ve uykuya dalarken kıpır kıpır ve sarsılmasını önler. Kundaklama ayrıca, ürkme refleksinin onları uyku döngüleri arasında uyandırmamasını sağlar. Bu, bebeğinizin daha uzun süre yaşamasına yardımcı olur.  Bebeğiniz üç aydan büyükse kollarını serbest bırakabilir ve bunun yerine alt gövdesini sarabilirsiniz. Bu, bebeğinizin kendi kendini yatıştırmanın bir yolu olabilecek ellerini ve parmaklarını kullanmasına izin verir.

Aşağıda, bebeğinizi nasıl kundaklayacağınıza dair adım adım bir kılavuz yer almaktadır:

1. Örtünün en uzun kenarı 10-15 cm’nin üzerinde olacak şekilde düz bir yüzeye yerleştirin
2. Bebeğinizi, omuzları üst kısmı ile aynı seviyede olacak şekilde sargının üzerine yerleştirin.
3. Kolu kanadın altından yukarı doğru bükün ve sarılı kolu göğsün üzerinden geçirin ve sargıyı sıkıca arkanın altına sokun
4. Diğer kolla da aynısını yapın
5. Örtünün altını açın ve göğse getirin, açın ve arkaya ve altına sıkıca sarın

Yerleşik uykuya yardımcı olmak için bebeğinizi kundaklamak yaklaşık altı aylık olana kadar uygundur, ancak bebeğiniz sarılmaktan hoşlanıyorsa ve bu yaştan sonra iyi uyuyorsa endişelenmeyin, istediği kadar uyku zamanı için sarılı tutun. Bir kolunu dışarıda bırakarak bebeğinizin sargısız uyumasına yardımcı olabilirsiniz, sonra başa çıkarsa her iki kolunu da çıkarın. Onları uyku tulumuna dönüştürmeye hazır olana kadar kollarının altından sarmaya devam edin. Bir veya iki kolunu dışarıda bırakmak, bebeğinizin kendini yatıştırmak için yumruğunu veya parmaklarını emmesine izin verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.