Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Yapılır?

Bebeklerin ilk banyosu aynı zamanda anne babaların da ilk sınavıdır. Bebeğe zarar vermeden, üşütmeden yaptırılan banyolar, özellikle annelerin kendilerin ona güvenlerini de pekiştirdiği biliniyor. Bu nedenle heyecanla ve hevesle yaptırılan ilk banyolar evin neşe kaynağı olmaya yetiyor. Çok sayıda aile ilk banyo konusunda yeterince cesur davranamadığı için bu işi genellikle tecrübe sahibi aile yakınlarına veya akrabalarına bırakıyor. Oysa bazı temel kurallara dikkat edildiğinde bebeğinizi sağlıklı bir şekilde yıkamaz hiç de zor değil. Üstelik bunu keyifli bir sürece dahi dönüştürebilirsiniz.

Öncelikle bebeğinizin suya girdiğinde korkup ağlaması sizi endişelendirmesin. Çünkü bebekler anne karnındaki amniyon sıvısı nedeniyle suya son derece alışkındırlar. Ancak ilk banyoda korkmaları da bir o kadar normaldir. Bebeğin ilk banyosunda doğru malzemelerin seçilmesi de oldukça önem arz ediyor. Bebeğinizin cildinin çok hassas olduğunu unutmayın. Bu neden kullandığınız şampuan benzeri ürünler alerji ya da tahrişlere yol açabilir. Mümkün olduğunca PH derecesi uygun olan ve sadece bebekler için üretilen, gözleri yakmayan şampuanları tercih ederken dermatolojik olarak test edilmiş olmasına da özen gösterin.

Bebeğinizi yıkarken olabildiğince lif kullanmayın. Çünkü onun cildi lif için fazla hassas. Yumuşak süngerleri tercih edebilir veya elinizde yıkamayı yeğleyebilirsiniz. Yıkayacağınız su da önemli olan hususlardan biri. Özellikle ilk 3 banyosunda kaynatılmış ve ılıtılmış olan suda bebeğinizi yıkamanızda fayda var.

Bebeğiniz uykusuzsa veya karnı açsa banyo zamanını erteleyin. Aksi halde çok daha fazla ağlayabilir. Yıkamaya geçmeden önce tüm malzemeleri hazır bir şekilde ayarlamanız, bebeğinizin suda daha az kalmasını sağlayacaktır. Yıkama önce mutlaka malzemeleri gözden geçirin. SU için 35-36 derecelik ısı son derece idealdir. Eğer su termometreniz yoksa suyun sıcaklığını parmaklarınız ya da eliniz ile değil dirseğiniz ile kontrol edin.

Bebeklerde ve Çocuklarda Banyo Suyu Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

Banyo suyu sıcaklığını genelde anneler kontrol eder. Suyun sıcaklığı vücut ısısına uygun bir ısıda olmalıdır. Elimizi suya dokundurarak elimizin yanmayacağı bir sıcaklıkta suyun sıcaklığını ayarlarız. Çocuklarda ve bebeklerde elimizi suya dokundurduğumuzda ki sıcaklık hassasiyetinden suyun banyo için ne kadar sıcaklıkta olması gerektiğini anlayabiliriz. Banyo yaptırırken çok soğuk su kullanırsak bebeğimiz veya çocuğumuz bundan kötü şekilde etkilenir ve hasta olur. Soğukla oluşan hastalıklar ortaya çıkabileceği gibi çocuğun suya karşı daha olumsuz yaklaşmasına neden olabilir ve çocuğu banyo alışkanlığından soğutabilir. Bebeğimizi çok sıcak suyla da banyo yaptırmamalıyız. Suyun sıcaklığı en fazla, elimizi suya değdirdiğimizde elimizi yakmayacak kadar sıcak olmalıdır.

 

İlgili gönderiler

Leave a Comment