Bebeğim doyuyor mu nasıl anlarım ?

Mart 11, 2019

Anne olmak, tam bir sanat. Helede yeni doğan bir bebeğin bakımı.. Oldukça dikkat ve özen isteyen bir iş. annelerin en çok sıkıntı duyduğu konuların başında, bebeğin doyduğunu anlamak gelir.
Acaba bebeğim doydumu, yoksa aç mı kaldı endişesi, bütün annelerde mevcuttur. Bu makalemizde, Bebeğin Doyduğu nasıl anlaşılır konusunu sizlerle paylaşmak istedik..

İlk bilmeniz gereken şey, bebek aç olduğunda anne göğsünü çok iştahlı bir şekilde kavrar, emmesi giderek yavaşlar, doyduğunda da bırakır. Bunu kendi gözlemleriniz sonucunda da görmeniz mümkün. Fakat, 3. ay civarında bebeklerin çevre ilgileri çok arttığında karnı doymasa bile ilk 2 dakikayı emdikten sonra gelen ses, görüntü, insan, ışık gibi dikkatini dağıtan şeyler emmeyi bırakır ve çevresindekilerle ilgilenmeye başlarlar. Bu sebeple, bebeği emzirdiğiniz yerin, loş ve sakin bir ortam olmasında fayda vardır.

Bebeğin doyduğunu nasıl anlamalı? İşte bütün anneleri düşündüren bir soru! Emme süresi bu konuda hiç bir zaman tam bir ölçü sayılmaz. Bebek, payının büyük kısmını bazen 10 dakikada, bazen yarım saatte emdiği halde, ya hâlâ bir parça süt bulduğu için, ya emmekten hoşlandığından ya da henüz uykusu gelmediğinden emmeye devam edebilir. Bebeği her emzirmeden önce ve sonra tartarak ne kadar süt içtiğini anlayabilirsiniz. Az daha büyük bebekler üzerinde sıkı bir gözlem, bunların bir keresinde 100 gram sütle tamamen doymuşken, ondan sonraki emzirmede 300 gramla doyduklarını göstermiştir.

Bebeğinizin doyduğunu anlamanın en kolay yolu kilo artışının olup olmadığını gözlemlemektir.Yaklaşık 2-3 saat arası uyuyan ve kakasını yapan bebek doymuş sayılır.Emzirme esnasında emme ve yutma işlemlerinde,bebeğin hal ve hareketleri bebeğin doyduğunu gösterir.Örneğin şakakları şişip iniyorsa bebeğiniz doğru şekilde emiyor ve doyuyor demektir.Bebeğiniz sırt üstü yatırdığınız zaman emdiği sütün fazlasını gazıyla birlikte çıkartabilir.Bazen fazlaca da kustuğunu gözlemleyebilirsiniz.Bebeğiniz düzenli kilo alıyorsa bunlar önemli değildir.Kusmasını engellemek için bebeğinizi hafif eğimli yatırmalısınız,bu şekilde midesi rahat edecektir.

Sindirim sisteminde bulunan bazı öğelerin tam gelişmemesinden dolayı bebekler gaz çıkarmada sıkıntı yaşarlar.Bu dönemde sabırlı olmak en doğrusudur.Gaz giderici ilaç veya ürünleri bebeğiniz için tercih etmemelisiniz.Emzirirken sürekli meme değiştirmemelisiniz.Bir meme tamamen emzirilip içindeki süt tükendikten sonra diğer memeden emzirilmedilir.Çünkü biri bitince bebek gerekli yağlı sütü alacak ve doyduğunu hissedecektir.Bu sizin meme sağlığınız açısından da son derece önemlidir.

 

Bir cevap yazın