Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

0

Bademcik iltihabı nedir?

Bademcik iltihabı, bakteriyel veya viral enfeksiyonun neden olduğu bademciklerin enfeksiyon kapmasıdır. Tipik semptomlar boğaz ağrısı, şişmiş bademcikler, yutma güçlüğü, ateş ve boyunda şişmiş bezlerdir. Tedavi, nedenin bakteriyel veya viral olmasına bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bademciklerin ameliyatla alınması (tonsillektomi) bazı durumlarda önerilebilir.

Genel bilgi
Bademcikler, boğazın arkasında görülebilen iki küçük yuvarlak doku kitlesidir. Lenf düğümlerine veya bezlerine benzer dokulardan oluşurlar ve bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar.

Bademciklerin, yaşamın ilk yılında vücudu enfeksiyondan korumaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Daha sonraki yaşamda bağışıklık işlevi için gerekli görünmüyorlar. Bademcik ameliyatının bir kişinin bağışıklığını azalttığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Bademcik iltihabı esas olarak çocuklarda görülür, ancak nadiren iki yaşından küçük çocuklarda görülür.

Bademcik İltihabı Nedenleri

Bademcik iltihabı vakalarının çoğuna virüsler neden olurken vakaların sadece % 15 – 30’u bakterilerden kaynaklanır.

Birçok farklı virüs türü viral bademcik iltihabına neden olabilir, ancak soğuk algınlığı virüsü en yaygın nedendir. Glandüler ateş , kızamık virüsü ve sitomegalovirüsten sorumlu olan Epstein-Barr virüsü de bademcik iltihabına neden olabilir. Çoğu bakteriyel bademcik iltihabı vakası , strep boğazının en yaygın nedeni olan Streptococcus pyogenes adlı bir bakteri ile ilişkilidir .

Bademcik iltihabı, nedeni bakteriyelse bulaşıcıdır ve bir kişinin daha önce belirli virüse maruz kalıp kalmadığına bağlı olarak, neden viral ise bulaşıcı olabilir. Neden Tonsillit Streptococcus pyogenes derece bulaşıcıdır ve Epstein-Barr virüsünün yol açtığı bademcik bir kişinin sahip olduğu ilk zaman bulaşıcıdır. Her iki durumda da yayılmasını önlemek için adımlar atılmalıdır.

Not: Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı ile ilişkilendirilebilir.

Belirti ve bulgular

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının ilk belirtisidir ve bir veya iki gün sonra iyileşebilir; Burun akıntısı ve tıkanıklık gibi diğer soğuk algınlığı semptomları boğaz ağrısını takip edebilir. Bademcik iltihabının birincil semptomu, 2 günden uzun süren orta ila şiddetli bir boğaz ağrısıdır ve bademcik iltihabını içerir. Bademcik iltihabının diğer semptomları şunları içerebilir:

 • Zor veya ağrılı yutma
 • Larenjit
 • Boynun yan taraflarında şişmiş ve hassas bezler (lenf düğümleri)
 • Ağız kokusu
 • Ateş ve titreme
 • Yorgunluk, baş ağrısı , kulak ağrısı
 • Mide rahatsızlığı veya ağrı
 • Beyaz / sarı iltihap lekeleri ile büyümüş ve kızarık bademcikler
 • Ağızdan nefes alma, gürültülü nefes alma ve / veya horlama (genişlemiş bademciklerin hava yollarını tıkaması nedeniyle).
 • Bademcik iltihabı semptomları genellikle üç ila dört gün sonra düzelir, ancak tedaviyle bile iki haftaya kadar sürebilir.

Bademcik İltihabı Nedenleri

Komplikasyonlar

Streptococcus pyogenes strep boğaz (ve ilişkili bakteriyel tonsilit) romatizmal (kalbin zarar görmesine yol açabilir) ateş ve böbrek hastalığı, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, boğaz ağrısı şüphesi varsa tıbbi tavsiye ve tedavi almak önemlidir .

Viral bademcik iltihabının en yaygın komplikasyonu, enfeksiyon bademcik içinde derin yerleştiğinde peritonsiller apse (bademcik yanında irin birikimi) ile sonuçlandığında ortaya çıkar. Peritonsiller apseler son derece ağrılıdır ve tedavi edilmezse boyuna yayılabilir, hava yollarını tıkayabilir ve hayatı tehdit eden bir komplikasyon haline gelebilir. Genellikle gençlerde ve genç yetişkinlerde görülürler ancak daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilirler.

Bademcik iltihabı ayrıca kulak zarında tıkanmaya neden olarak orta kulak enfeksiyonlarına ve / veya kulak tutkalına neden olabilir .

Teşhis
Teşhis, boğazın semptomlarına ve fiziksel muayenesine dayanır. Boğazınızı ve bademciklerinizi doğrudan incelemeye ek olarak, doktorunuz strep boğazından şüpheleniliyorsa bir boğaz swabı alabilir. Boğaz swabı semptomlara neden olan bakterilerin kültürü ve tanımlanması için bir laboratuvara gönderilir.

Doktorunuz, bademcik iltihabı olan ergen veya daha küçük bir çocukta Epstein-Barr virüsünün neden olduğu glandüler ateşten şüphelenebilir, özellikle şiddetli uyuşukluk ve yorgunluk, boyunda şişmiş bezler, koltuk altları ve / veya kasık ve genişlemiş bir dalak.

Bademcik iltihabı tedavisi

Viral bademcik iltihabının tedavisi öncelikle dinlenme, iyileşme ve semptomların giderilmesini içerir. Bol miktarda sıvı içmek ve düzenli yemek yemek de önemlidir (yumuşak yiyecekler ve tatlılar en iyisidir).

Bakteriyel enfeksiyon boğaz kültürü ile doğrulanırsa, başta romatizmal ateş ve böbrek hastalığı olmak üzere komplikasyonları önlemek için antibiyotikler reçete edilecektir. Enfeksiyonun geri dönmesini önlemek ve romatizmal ateş veya böbrek hastalığı gelişme olasılığını azaltmak için reçete edildiği şekilde antibiyotiklerin tam kürünü almak önemlidir.

Viral bademcik iltihabı için antibiyotik reçete edilmeyecektir çünkü antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir. Viral bademcik iltihabı genellikle tedavi olmaksızın iyileşir. Reçetesiz satılan parasetamol ve ibuprofen ile ağrının giderilmesi ve ateşin azaltılması sağlanabilir.

Tuzlu su ile çalkalamak (yarım çay kaşığı tuz, bir bardak ılık suya), sert tatlıları veya serinletici, anestezik, anti-septik veya anti-enflamatuar maddeler içeren boğaz pastillerini emerken bir miktar semptom rahatlaması sağlayabilir.

Deksametazon veya prednizon gibi kortikosteroidler, özellikle yutma ve nefes almayı zorlaştırdığında, iltihap ve şişliği azaltmak için reçete edilebilir.

Bademcik Ameliyatı

İyileştirilmiş bakım ve etkili antibiyotiklerin mevcudiyeti, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasının (tonsillektomi) günümüzde eskisine göre daha az yaygın olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, bademcik iltihabı, antibakteriyel ilaçlara yanıt vermeyen veya antibiyotiklere alerjisi olan bakteriyel bademcik iltihabı atakları olan kişilerde bademcik ameliyatı önerilebilir.

Bazı kişilerde ameliyat sırasında ve sonrasında kanama dahil olmak üzere bazı riskler vardır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boğaz ağrısı ve yemek yemede zorluk olağandır. Tam iyileşme tipik olarak iki ila üç hafta sürer.

Peritonsiller apseler iğne ve şırınga kullanılarak veya bistüri ile kesi yapılarak boşaltılabilir. Tonsillektomi, peritonsiller apse öyküsü olanlarda bir seçenektir.

Önleme
Enfeksiyonun bulaşmasını önlemek için bademcik iltihabı olan kişilerle yakın temastan kaçınılması tavsiye edilir. Çocuklar ve diğer aile üyeleri, bademcik iltihabı olan kişilerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hijyen önlemleri de alınmalıdır. Bunlar şunları içerir:

 • Ellerin düzenli ve derinlemesine yıkanması ve kurutulması
 • Öksürük ve hapşırıkları kapatmak için mendil kullanmak
 • Yiyecekleri, sıvıları veya yemek kapları veya içme kaplarını paylaşmamak
 • Özellikle mutfak ve banyoda yüzeylerin sık sık temizlenmesi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.