Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir ?

Eylül 2, 2014

Ayakkabı kokusu son derece rahatsız edici bir kokudur. Özellikle bir yerde ayakkabınızı çıkarttığınızda sizi zor durumda bırakabilir. Gün boyu ayağımızda olan ayakkabılarda istenmeyen kokular oluşabilir. Peki ayakkabılarda oluşan bu kokuları nasıl yok edebiliriz?

Bu yazımızda ayakkabı kokuları giderebilmenizi için evde yapabileceğiniz bir kaç pratik öneri sunacağız.Öncelikle bilinmesi gereken, ayakkabı ve ayak kokusunu bakteriler oluşturmaktadır. Bakterilerin yaşayıp üreyebilmesi için , sıcak, nemli ve karanlık yerler gereklidir. Ayakkabıların içleri de bakterilerin çok iyi yaşayabileceği ortamlar arasındadır. Ayakkabı kokusunun önlenmesi için yapılması gereken ilk şey, ayakkabının içini düzenli olarak havalandırmaktır.Tabiki havalandırmak tek başına yeterli olmamaktadır.Ayakkabımızı giyerken ayağımızın temiz ve kuru olmasına da dikkat etmeliyiz.Ayrıca teri çeken, nemi hapseden çoraplar giyilmeliyiz.Sıcak ortamlar da ayakkabıda kötü koku oluşumunu artırır bunuda unutmayın.

Ayakkabı kokusundan kurtulmak için bir diğer öneri, aynı ayakkabıyı uzun süre giymemektir.Özellikle yaz aylarında ayakkabının kurumasına izin vermek için ayakkabılar dönüşümlü giyilmelidir. Önemli bir nokta da ayakkabının yapıldığı malzemedir. Hava almayan maddelerden yapılan ayakkabılar yerine, belli yerlerinde delikler olan ayakkabılar ve çamaşır makinesinde yıkanabilecek ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakkabı kokusunun giderilmesi için ayakkabının her ikisinin içine bir miktar karbonat serpilir ve bir gece bekletilir.Ertesi gün karbonatları silkelediğinizde kötü kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.Bu işlem için karbonat yerine piyasada satılan özel karışımları da kullanabilirsiniz..

kaynak:www.webanne.com

 

Bir cevap yazın