Arpa Nedir

Birçenekli kapalı tohumluların buğdaygiller familyasından bir bitkidir. Hayvan yemi olması bakımından, büyük değeri vardır.

Arpa çok kuru, ya da çok ıslak olmayan her toprakta yetişebilir. Soğuğa da, sıcağa da dayanıklı bir bitkidir. Kuzeyde, 70. paralel üzerindeki pek kısa yaz gören ülkelerde bile kolaylıkla yetişir. Akdeniz ülkelerinde ise dağların 2.000 m. yükseklikteki kesimlerinde bile ekilebilir.

Arpa Nerede Yetişir?
En büyük arpa üreticileri Rusya, Almanya, Ukrayna, Fransa, Ka­nada, Türkiye, Avustralya ve Birleşik Devletlerdir. Birleşik Devlet­lerin arpa üretiminin çoğunu Kuzey Dakota sağlar.

Arpa, çorba ve yemeklerde sıkılıkla kullanılmakla birlikte, pirinç yerine ve lezzetli bir kahvaltı gevreği olarak da kullanılmaktadır. Bu düşük glisemik içeren tahıl , yüksek zowel sayesinde lif dokularını çözmemizi sağlar. Arpa iyi bir B3 vitamini (Niasin) kaynağıdır. E vitamini sayesinde ise yüksek konsantrasyonlarda ve hücre çoğalmalarına karşı etkisi vardır ve lignan , fito kimyasallar olarak sağladığı antioksidan olarak işlev görmektedir. Lignan keten tohumu tüketimi sayesinde etkisiz hale getirilmektedir. Bu da Kadınlarda meydana gelecek meme kanseri yakalanma olasılığını da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Daha fazla mesaj

Aromatik Bitkiler ve Baharatlar

Arpanın Yararları

Vücudun sindiremediği kötü yağlardan meydana gelen liflerin çözülmesine, karbonhidratları metabolize etmeye ve kan kolesterol düzeylerini korumamıza yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve işlevi yüksek sindirim sistemine sahip olmamızı sağlar ve bu nedenle kanser riskine yakalanma oranımızı da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Kalın bağırsakta bulunması gereken yararlı bakteriler için arpa kullanılmalıdır. Büyük hastalıklara karşı vücut direncini arttırabilmemiz için kalın bağırsaktaki yararlı bakterileri kalabalık tutmamız gerekmektedir. Bu da ancak arpa sayesinde meydana gelmektedir. Ayrıca arpa diyabete karşı korur ve kan şekeri seviyemizi sabit tutmamıza büyük ölçülerde yararlı olabilmektedir.

Arpa, çözünebilen ve çözünemeyen lif açısından iyi bir kaynak­tır. Kolesterolü düşüren ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarına yardım­cı olan beta glucanlar, çözünebilen lif bölümünde yer alır. Aslında, arpa, diğer tahıl türleriyle karşılaştırıldığında, beta glucan açısından en zengin kaynaktır. Ayrıca B vitaminleri, demir, magnezyum, çinko, fosfor, bakır içerir ve kan şekerini doğru seviyede tutmada önemli etkisi olan krom açısından da en zengin kaynaklardan biridir, insan vücudundaki hücreleri hasardan koruyan selenyum, kuersetin ve fenol asidi açısından iyi bir kaynaktır ve ayrıca, kanser ile kalp rahat­sızlığı riskini düşürmeye yardımcı olan tocol ve tocotrienol yağlarını yoğun bir şekilde içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.