Arıkuşu

Nisan 16, 2014

Arı kuşugillerden, sırtı sarı, karnı mavimsi yeşil, Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Asya’da az ağaçlıklı, açık yerlerde yaşayan bir kuş (Merops apiaster)

Arıkuşu, Türkiye’de gördüğümüz en renkli kuşlarından biridir. Boynu parlak sarı, kafa üstü kızıl-kahve ve gövdesi mavi-yeşil tonlardadır.
Gözünde siyah sürmesi ve gıdısında da siyah renkli bir çizgi bulunur. Siyah ve uzun gagası aşağı doğru kavislidir.
Kanatları sivri ve kuyruğu uzundur. Geniş bir renk cümbüşüne sahip olmasına rağmen arıkuşu, yaşadığı çiçeklerle dolu çayırlar arasında farketmesi zordur. Böcek yemek için bakındığı ağaç dallarında ve diğer yüksek alanlarda ya da konduğu tellerde arıkuşunu gözlememiz mümkündür. Arıkuşları ilkbaharda Afrika’nın güneyinden ülkemize yolculuk eder ve yavrularını buralarda büyütür.

Tüyleri çok Canlı renkli, uzun ve hafifçe kıvrık gagalı kuşlar. Kuyruklarının orta telek tüyleri uzamıştır. Erkek ve dişileri birbirine benzer. Çoğu tropikal bölgelerde yaşar. Büyük Sahra’nın güneyindeki kumsallarda Nübye Arı kuşu (M. nubicus) sürüleri yaygındır. Bu tür, tüylerinin canlı renkleri ve uzun kuyruk telekleriyle arı kuşlarının en güzel temsilcileridir. Ilıman bölgedekiler, düzenli göç ederler. Bazı tropikal türler de besinlerin azalıp çoğalmasına bağlı olarak yer değiştirirler.

Arıkuşlarına Seferihisar köylerinde “vırık” adı veriliyor.
Arı kuşları kumun içine tüneller kazarak yuva yaparlar. Yuva yapabilecekleri bu tip kumul alanlarda dere gibi su kenarlarında bulunmaktadır. Ancak dere yataklarının taşkınları önlemek için betonlanması veya kaya ve taşlar ile kaplanması bu güzel kuşların yuvalamalarına engel olmaktadır. Onların yavrularını büyütecekleri yuvalarını yapabilmeleri için dere yatağının doğal hali ile korunmasına beslenebilecekleri böcekleri bulabilecekleri çalı saz gibi bitki örtüsüne ihtiyaçları bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bitkilerin kökleri toprağı tutarak dere yatağının taşması da önlenecektir.

Arı kuşları arı yemeyi gerçekten çok sever ancak diğer böcekleri de yerler. Arının iğnesini yakaladıktan sonra onu dallara çarparak veya sürterek çıkartır ayrıca bütün böcek yiyen kuşlar böceklerin sindirmedikleri kabuk gibi parçaları daha sonra hapa benzer şekilde ağızlarından dışarı atar.
Arıcılar tarafından arı kovanlarına zarar verdikleri düşünülür oysa ki arıları yiyen bal arılarını yiyen eşek arılarını yiyerek arı nüfusunu dengelerler.

 

 

Bir cevap yazın