Arı Sütü Nedir?

Nisan 16, 2014

Arı sütü, bir haftalık genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir enzimdir. Arılar arı sütünü sadece kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için üretirler. Kraliçe arı yaşadığı süre boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer arılar ise yavruyken ilk 3 gün arı sütüyle beslenir, ilk 3 günden sonra ise bal ve polenle beslenmeye başlarlar. Kraliçe arının diğer bal arılarına göre daha büyük ve daha fazla yaşamasının sebebi bu olduğu sanılmaktadır.

Arı sütünün üretilmesi de çok zahmetlidir. Arı sütünü bir haftalık genç işçi arılar üretir. Bu arılar ne yeni ergin olmuş acemi arılar ne de kovan dışına çıkarak yıpranmış arılardır. Genç işçi arılar yaşamlarının en verimli zamanlarında, yani bir haftalıkken hem kendileri hem de insanlık için mucizevi faydaları olan arı sütünü üretirler.

Arısütünün bileşiminde Proteinler, yağlar, Mineraller (kalsiyum, kükürt, fosfor, Magnezyum, demir, çinko, Bakır, Arsenik vb.) vitaminler (bilhassa B kompleksi) bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre içerisinde baldan daha fazla yararlı maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle birçok hastalık ve tedavide bazen kısmen bazen de direkt olarak kullanılır. Ancak ; doğrudan doğruya kullanılmaz genellikle süt ve bal karışımı ile birlikte kullanılır. Arı sütünün yararları ve kullanılan alanları çok fazladır.
Ancak genel olarak şöyledir:
– Çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde yardımcıdır.
-Romatizmal hastalıklarda yardımcı tedavi olarak kullanılır.
-Bağışıklılık sisteminin güçlendirdiği konusunda ciddi bulgular vardır.
-İçinde var olan enerji nedeniyle yorgunluğu atar , enerji verir , insanı zinde tutar.
-Hücre yenileme , kemik dokusu yenileme , kemik gelişimini arttırma , beyinsel fonksiyonu arttırma gibi çok çeşitli kimsayasal faydası vardır.
-Hücre yenileyici etkisi nedeniyle saç dökülmesine karşı kullanılır.
– Hamilelikte ve hamile kalmada önemli yardımcıdır. Yapılan araştırmalarda arı sütünün sperm kalitesini arttırdığı saptanmıştır.
-Yine hücre yenileme özelliği nedeniyle cilt kırışıklıklarını gidermede kullanılır.
-Hücre yenileme özelliği nedeniyle kanserli hücreleri yok etmede ve savaşmada kullanılır.
-Midenin rahatlamasını sağlar. Ülser gastrit gibi mide hastalıklarını ve mide yanmasını önler.
-Damarların güçlenmesini sağlar.
-Sara hastalığında nöbetlerin hafiflemesini sağlamaktadır.
-Her türlü hastalıkta ek olarak kullanılabilir. Griplerde gıda takviyesi olarak sıklıkla kullanılır.
Unutulmamalıdır ki bu doğa mucizesi yalnızca hastalıkta değil hastalıkları önleme , yaşam kalitesini arttırma ve sağlıklı yaşam için de kullanılabilir.

40-50 kovandan bir sezon boyunca ancak 1 kilogram kadar üretim yapılabiliyor. Arı sütünü 5 derece gibi normal bir buzdolabı sıcaklığında 2-3 ay boyunca saklayabilirsiniz. Daha uzun saklanması gerekiyorsa sıfırın altında 17 derece buzluk kullanılmalı.

ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR? Arı sütü saf olarak kullanılacağı gibi su, pekmez veya sütte çözülerek de tüketilebilir. En yaygın olan balla karıştırılarak tüketilmesidir. Bal hem biraz ekşi olan arı sütünün daha rahat alınmasına yardımcı olduğu gibi koruyucu özelliğiyle arı sütünün bozulmasını önler.

ARI SÜTÜ NE KADAR ALINMALI? Arı sütü saf olarak alınacaksa dilaltından alınmalıdır. Bir ölçek arı sütü dilaltına alınıp yutulmadan beklenir 20-30 saniye içerisinde dilaltındaki kılcal damarlar vasıtasıyla hemen emilir ve sindirilir. Arı sütünün dozajı konusunda kulaktan duyma bazı bilgilerin gerçekçi olmadığını belirtmekte yarar var.

 

Bir cevap yazın