Argan Yağı Neye İyi Gelir

Güzellik ve bakım alanında son yılların popüler ürünlerinden biri olan argan yağı, kökeni Fas olan argan ağacı yemişlerinden elde edilmektedir. Sert kabuklu yemişlerden yağın çıkarılması işlemi çoğunlukla elle yapıldığından argan yağı diğer doğal yağlara oranla daha pahalıdır. Argan yağı başta saç bakım ürünleri olmak üzere kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

“Argan yağı neye iyi gelir” sorusuna verilecek ilk yanıt “saça iyi gelir” olacaktır. Çünkü argan yağı, saç tellerini güçlendirerek koparak dökülmeleri azaltırken kırıkları önler, saça yumuşaklık vererek kolay şekil almasını sağlar ve doğal bir parlaklık verir.

Argan Yağı ve Kullanım Alanları

Yüz Nemlendiricisi: Sabah ve akşam, yüzünüzü cilt temizleme suyuyla temizledikten sonra, 2-3 damla argan yağını parmak uçlarıyla masaj yaparak tüm yüzünüze sürün. Arkan yağı “kuru” yağ olarak bilinir ve cilt yüzeyinde yağlı bir tabaka bırakmadan, parlamaya yol açmadan kolayca emilir.

Nemlendirici Tonik: Her zaman kullandığınız toniğe bir kaç damla argan yağı ekleyerek nemlendirici bir etki verebilirsiniz. Kozmetik bir ürün kullanıyorsanız kendi nemlendiricili toniğinizi hazırlamak için gül suyuna 4-5 damla argan yağı ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

Daha fazla mesaj

Ada Soğanı

Parlaklık Veren Yenileyici Yüz Maskesi: 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu, 3 çay kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı bal ve 3-4 damla argan yağı ile iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika kadar bekletip ılık suyla yıkayın.

Saç Nemlendiricisi: Duştan sonra, saçınız henüz nemliyken avucunuza 3-4 damla argan yağı damlatın ve saç uçları başta olmak üzere tüm saçınıza ve saç derisine sürün. Yağı sürdükten sonra saçlarınızı tekrar yıkamanıza gerek yok. Bu uygulama özellikle her gün veya gün aşırı saç maşası ve saç kurutma makinesi kullananlara önerilmektedir.

Saç Şekillendiricisi: Saçlarınız kuruyken 3-4 damla argan yağını saçınıza daha kolay ve kalıcı şekil vermek için kullanabilirsiniz. Argan yağı hem kabarıklığı alır hem de saça doğal, sağlıklı bir parlaklık verir.

Gece Saç Bakımı: Saç derinize ve saç uçlarına argan yağı sürün. Saçınızı başınızın üstünde toplayın bir havluyla sarın ve yatın. Sabah kalktığınızda her zamanki şampuanla saçınızı yıkayın. Bu uygulama, yıpranmış ve kırılgan saçlar için haftada 1-2 kez önerilir.

Çatlaklardan Korunma: Argan yağı oldukça etkili bir nemlendiricidir ve cilt tarafından kolay emildiği için hızlı ve etkili bir çözüm sunar. Argan yağını hamilelik döneminde çatlak önleyici olarak ve yaz aylarında kuruyan cilt için derinlemesine nemlendiren doğal bir ürün olarak kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.