Argan Ağacı Nedir?

Yalnızca Fas’ın güneybatı bölgesinde Sous Vadisi’nde yetişen bir ağaç türü olan argan ağacının (Argonia Spinosa) meyveleri organik gıda ve kozmetik sanayinde kullanılır.Milyonlarca yıl önce evrimin bir döneminde ilk türleri oluşmuştur. Zamanla aralarından biri, Fas’ın güneybatısındaki özel bir bölgeyi beğenip, sadece burada varlığını sürdürmüştür. Halen 8 bin kilometre karelik bir bölgeye yayılmış seyrek ormanlık alanda, boyları 10 metreye ulaşan yaklaşık 20 milyon argan ağacı var. Çöl iklimi ve yüksek miktarda kireç içeren toprakta gelişen argan ağacı son derece dayanıklıdır ve meyveleri de son derece yağlıdır. Yetiştiği toprak yarı kurak olduğundan, ağacın kökleri suya ulaşmak için toprağın derinlerine uzanır. Morocco’nun güney batı bölgelerinin kuraklığına mükemmel bir şekilde adepte olmuştur. Kökleri su bulmak için çok derinlere kadar büyür ve böylece toprağa tutunarak erozyonun önlenmesine yardım eder.Mayıs ayında olgunlaşan meyveler, Haziran ve Temmuz aylarında toplanır. Argan yağı elde edilen meyvesi ise ceviz, badem gibi sert kabukludur. Bu meyvenin içerisinden de yumuşak meyve çıkmaktadırSert kabuklu meyvelerin içinden çıkan yumuşak meyveler ezilerek argan yağı çıkartılır. Parmak boyunda dikenleri olan ağacın boyu 10 metreyi, çapı ise 15 metreyi bulur. 150-200 yıl yaşayan nesli tükenmekte olan bir ağaç türüdür.Fas’ta Arganeraie ormanlar 8.280 km ² alanı kaplar ve UNESCO’nun koruması altındadır.Bu ağacın meyvesinin preslenmesi suretiyle argan yağı elde edilir.Argan yağı elde edilen meyvesi ise ceviz, badem gibi sert kabukludur. Bu meyvenin içerisinden de yumuşak meyve çıkmaktadır.

Yağı Nasıl Elde Edilir? :
Yöre halkı tarafından ağacının altından toplanan yemişler tek tek taşla kırılıp içinde bulunan yumuşak çekirdeği çıkartılıyor. Ardından çekirdekler kavruluyor (kozmetikte kullanılan yağ için kavurma işlemi yapılmaz) ve el değirmeninde kadınlar döndürmek suretiyle öğütüyorlar.
Öğütülen çekirdek içlerinden kahverengi bir hamur elde edilir. Bu hamura sürekli su katılarak yoğrulur. Yoğurma işlemi devam ettikçe argan yağı hamurun üzerine çıkmaya başlar.
Bu işlemlerin hepsi Fas’lı kadınlar tarafından yapılmaktadır. Bunun için kadın kooparatifleri bile kurulmuş. Bunların hepsinin yapılması 2 günlük zorlu bir çalışmanın sonucunda elde ediliyor.

Daha fazla mesaj

Andız nedir?

İnsan Vücudu İçin Son Derece Faydalı

Argan yağı, içerdiği mineral ve vitaminler nedeniyle son yıllarda çok tutulan bir doğal şifa kaynağı haline gelmiştir. E vitamini açısından oldukça zengindir; saf zeytinyağının 3 katı E vitamini içerir. Tokoferol içeriği zeytinyağından 2 kat daha fazla olan argan yağı, cilt onarıcı ve besleyici olarak kullanılır. Anti-aging özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklık oluşumlarına karşı son derece etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.