Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

0

Apandisit nedir?

Apandisit, artan şekilde şiddetli karın ağrısına ve diğer semptomlara neden olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Apendiksin yırtılmasının neden olduğu ciddi komplikasyon riskini önlemek için acil cerrahi gereklidir.

Ek, karnın sağ alt tarafında kalın bağırsağın başlangıcından uzanan küçük, içi boş, parmak benzeri bir tüptür.

Bilinen yararlı bir işlevi yoktur. Apandisite neyin neden olduğu her zaman bilinmemektedir, ancak apandisitin tıkanması, örneğin dışkı ile olası bir nedendir. Tıkanma, bakteriyel bir enfeksiyona yol açarak apandisin iltihaplanmasına ve şişmesine neden olabilir.

Apandisit erkeklerde kadınlardan daha sık görülür ve en sık çocuklarda ve ergenlerde görülür. Bebeklerde nadirdir. Apandisit, çiğ meyve ve sebzeler gibi lif ve kaba yem içeriği yüksek yiyecekler yiyen kişilerde daha az görülür.

Apandisit belirtileri

Apandisitin en yaygın erken bulgusu, karın ortasında, göbek deliği çevresinde ani ağrıdır. Ağrı giderek şiddetlenir ve karnın sağ alt tarafına geçer. Hareketle ağrı daha da kötüleşebilir.

Apandisit belirtileri

Yaşanabilecek diğer semptomlar şunları içerir:

 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kabızlık veya ishal
 • Düşük dereceli ateş
 • Karına baskı yaparken ağrı.

Apandisit Teşhisi

Apandisitten şüpheleniliyorsa, doğru bir tanı konulabilmesi ve uygun tedavinin verilebilmesi için acil tıbbi yardıma başvurulması önemlidir. Bu, özellikle apandisitin hızla kötüleşebileceği çocuklar için geçerlidir.

Apandisit teşhisi genellikle semptomların tanımına ve fizik muayeneye dayanılarak konulabilir.

Bazı durumlarda, aşağıdakiler dahil olmak üzere tanıya yardımcı olmak için testler kullanılabilir:

 • İdrar testleri ( idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşlarını dışlamak için )
 • Kan testleri – artan beyaz kan hücresi sayısı enfeksiyonun varlığını gösterebilir
 • Karın röntgeni, ultrason taraması, BT taraması veya MRI apandisiti doğrulamaya veya karın ağrısının diğer nedenlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.
 • Apandisit ile karıştırılabilen diğer karın ağrısı nedenleri arasında kabızlık , Crohn hastalığı , irritabl bağırsak sendromu ve gastroenterit bulunur .
 • Acil tedavi hayati önem taşıdığından, ancak apandisitin teşhis edilmesi bazen zor olabileceğinden (özellikle küçük çocuklarda) ameliyatla çıkarılan bazı apandislerin sağlıklı olduğu bulunmuştur.

Apandisit komplikasyonları

Apandisit, potansiyel olarak ciddi bir durumdur; iltihaplı bir apandisin yırtılmadan önce çıkarılması önemlidir. Ağrının başlangıcı ile rüptür arasındaki zaman, özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde bazen sadece birkaç saat meselesi olabilir.

İltihaplı bir apandis yırtılırsa, bu enfeksiyonun karın içine yayılmasına ve karın organlarını kaplayan zar olan peritonun iltihaplanması olan karın zarı iltihabına neden olabilir. Peritonit yaşamı tehdit edebilir ve apendiksin çıkarılması ve karın boşluğunun temizlenmesi için acil ameliyat gerektirir.

Apandisit tedavisi

Apandisitin cerrahi olarak çıkarılması (apendektomi) apandisit için tercih edilen tedavidir. Tek başına antibiyotikler nadiren tedavi olarak kullanılır. Açık veya kapalı  (laparoskopik) cerrahi kullanılarak genel anestezi altında apendektomi yapılır.

Açık apendektomi
İltihaplı bir apendiksin çıkarılmasına yönelik geleneksel cerrahi teknik, karnın sağ alt tarafında bir kesi yapılmasını içerir. Kas katmanları ayrılır ve apandis bulunur ve çıkarılır.

Laparoskopik apendektomi
Bu kapalı cerrahi tekniği, karında üç küçük kesi yapılmasını ve bir kesiden bir laparoskop (ucunda küçük bir kamera bulunan ince, dar bir tüp) ve diğer kesilerden cerrahi aletler sokulmasını içerir. Laparoskop, cerrahın karın boşluğunun içini bir televizyon ekranında görmesini sağlar.

Antibiyotikler genellikle ameliyattan önce ve / veya ameliyat sırasında verilir ve ameliyattan sonra da verilebilir. Antibiyotikler ağızdan sıvı veya tablet olarak veya el veya koldaki bir damla yoluyla intravenöz olarak alınabilir (özellikle apandis yırtılmışsa veya peritonit geliştiyse).

İyileşme
Ameliyat sonrası iyileşme süreleri apandisitin şiddetine ve kullanılan cerrahi tekniğe göre değişecektir. Laparoskopik apendektomi daha hızlı iyileşme süresine sahip olma eğilimindedir. Bağırsak etkili bir şekilde çalışana kadar sıvılar intravenöz olarak verilecektir.

Çoğu kişi, apandisleri çıkarıldıktan 1-4 gün sonra eve taburcu edilebilir, ancak apandis yırtılmışsa veya peritonit geliştiyse daha uzun süre hastanede kalmanız gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.