Anormal Rahim Kanaması

Anormal rahim kanaması, kadınların doktorlarını görmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Her yaşta ortaya çıkabilir ve birçok nedeni vardır. Bazıları kolayca tedavi edilirken diğerleri daha ciddidir. Nedeni bulmak tedavinin ilk adımıdır.

Normal Adet Döngüsü

Adet döngüsü sırasında yumurtalıklar tarafından östrojen ve progesteron adı verilen iki hormon üretilir. Bu hormonlar her ay olası bir hamileliğe hazırlık olarak endometriyumun büyümesine neden olur. Periyodun başlamasından yaklaşık 12-14 gün önce yumurtalıkların birinden bir yumurta salınır. Buna yumurtlama denir. Yumurta daha sonra fallop tüplerinden birine hareket eder. Orada bir sperm tarafından döllenebilir. Değilse gebelik oluşmaz. Hormon seviyeleri azalır. Bu azalma, rahmin astarından çıkması için bir sinyaldir. Bu dökülme adet dönemidir.

Döngü, bir adet kanamasının ilk günü ile başlar ve bir sonraki dönemin ilk günü ile biter. Çoğu kadında bu döngü yaklaşık 28 gün sürer. 7 güne kadar daha kısa veya daha uzun olan döngüler normaldir.

Anormal Kanama

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinde kanama anormaldir:

 • Dönemler arasında kanama
 • Seks sonrası kanama
 • Adet döngüsünde herhangi bir zamanda lekelenme
 • Normalden daha ağır veya günden fazla kanama
 • Menopoz sonrası kanama

35 günden uzun veya 21 günden kısa adet döngüleri anormaldir. 3–6 aylık dönemlerin olmaması (amenore) da anormaldir.

Anormal kanamalar her yaşta ortaya çıkabilir. Bir kadının hayatının belirli dönemlerinde adetlerin bir şekilde düzensiz olması yaygındır. Bir kız çocuk sahibi olmaya başladıktan sonraki ilk birkaç yıl içinde programa uygun şekilde meydana gelmeyebilirler (yaklaşık 9-16 yaş). 35 yaş civarında döngü kısalabilir. Bir kadın menopoza yaklaştıkça (50 yaş civarında) genellikle kısalır. O zaman adetleri atlamak veya kanamanın hafiflemesi veya ağırlaşması da normaldir.

Nedenleri
Anormal kanamanın birçok nedeni olabilir. Doktorunuz, yaş grubunuzdaki en yaygın sorunları kontrol ederek başlayabilir. Bazıları ciddi değildir ve tedavisi kolaydır. Diğerleri daha ciddi olabilir. Hepsi kontrol edilmelidir.

Bazı kadınlarda belirli bir hormonun çok fazla olması veya yetersiz olması anormal veya ağır kanamalara neden olabilir. Bu dengesizliğe tiroid sorunları veya bazı ilaçlar gibi birçok şey neden olabilir.

Anormal Kanamanın Diğer Nedenleri

Anormal uterin kanamanın diğer nedenleri arasında

 • gebelik
 • düşük
 • ektopik gebelik
 • Rahim içi araç (RİA) veya doğum kontrol hapları gibi bazı doğum kontrol yöntemleriyle bağlantılı sorunlar
 • rahim veya serviks enfeksiyonu
 • fibroidler
 • kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlar
 • polipler
 • rahim kanseri, rahim ağzı veya vajina kanseri gibi belirli kanser türleri
 • kronik tıbbi durumlar (örneğin, tiroid sorunları ve diyabet)

Anormal Rahim Kanaması

Teşhis

Nedeni bulmak için doktorunuz kişisel ve aile sağlığı geçmişinizi soracaktır. Bu sorunlar size sorulabilir:

 • Geçmiş veya mevcut hastalıklar
 • İlaç kullanımı
 • Doğum kontrolünün kullanımı
 • Kilo, yeme ve egzersiz alışkanlıkları ve stres seviyesi

Doktorunuz ayrıca adet döngünüz hakkında sorular soracaktır. Ziyaretinizden önce takip ederek yardımcı olabilirsiniz. Bir takvimde kanamanızın tarihini, uzunluğunu ve türünü (hafif, orta, ağır veya lekelenme) not edin . Doktorunuz, sorunu saptamaya yardımcı olması için notlarınızı kullanabilir.

Fiziksel bir muayene olacaksın. Ayrıca kan testleriniz de olabilir. Bu testler kan sayınızı ve hormon seviyenizi kontrol eder ve bazı kan hastalıklarını dışlar. Hamile olup olmadığınızı görmek için bir testiniz de olabilir. Belirtilerinize bağlı olarak başka testler gerekebilir:

 • Ultrason — Ses dalgaları pelvik organların resmini çekmek için kullanılır.
 • Endometrial biyopsi – Küçük veya ince bir kateter (tüp) kullanılarak rahim iç yüzeyinden doku alınır. Mikroskop altında incelenir.
 • Sonohisterografi — Sıvı, ince bir tüp aracılığıyla rahim içine yerleştirilirken, uterustan ultrason görüntüleri yapılır.
 • Histeroskopi – Vajinadan ve rahim ağzının açıklığından ince bir cihaz yerleştirilir. Doktorun rahmin içini görmesini sağlar.
 • Histerosalpingografi — Boya rahim ve fallop tüplerine enjekte edilir. Ardından bir röntgen çekilir.
 • Dilatasyon ve küretaj (D&C) – Serviksin açıklığı genişler. Doku nazikçe kazınır veya rahmin iç yüzeyinden emilir. Mikroskop altında incelenir.
 • Laparoskopi — Teleskop gibi ince bir alet göbeğin hemen altından veya göbeğinden küçük bir kesiden sokulur. Doktor daha sonra karnın içini görebilir.

Bu testlerden bazıları doktorunuzun ofisinde yapılabilir. Diğerleri bir hastanede veya cerrahi merkezde yapılabilir.

Tedavi
Tedavi, kanamanın nedeni de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olacaktır. Yaşınız ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz de bir rol oynar. Tedavi üç türe ayrılır. Size hormonlar gibi ilaçlar verilebilir. Ameliyat olmanız gerekebilir. Diğer iki tedaviyi denemeden önce doktorunuzla birlikte “izleyip beklemeye” karar verebilirsiniz. Kadınların çoğu ilaçlarla tedavi edilebilir.

Tedavinin ne kadar iyi çalıştığına karar vermek için tekrar test edilmeniz gerekebilir. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, herhangi bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza bildirin.

Hormonlar

Hormonlar bazı anormal kanamaları kontrol edebilir. Birkaç ay sürebilir. İlk başta dönemleriniz daha ağır olabilir. Ancak genellikle zamanla hafifler. Aksi takdirde doktorunuza bildirin. Alacağınız hormonun türü, hamile kalmak isteyip istemediğinize ve yaşınıza bağlı olacaktır.

Hormonlar farklı şekillerde verilebilir. Doktorunuz, adetlerinizi daha düzenli hale getirmek için doğum kontrol hapları yazabilir. Hormonlar ayrıca enjeksiyon olarak, vajinal krem ​​olarak veya hormon salgılayan bir RİA yoluyla verilebilir. RİA, rahim içine yerleştirilen bir doğum kontrol cihazıdır. RİA’daki hormonlar yavaş salınır ve anormal kanamayı kontrol edebilir.

Kanamaya endometriyal hiperplazi neden olabilir. Bu durum, uterusun astarı çok kalınlaştığında ortaya çıkar. Progesteron, tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Diğer İlaçlar
İbuprofen gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ağır kanamayı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca adet kramplarını hafifletmek için de kullanılabilirler. Enfeksiyonunuz varsa antibiyotik verilecektir.

Ameliyat
Bazı kadınların kanamaya neden olan büyümeleri (polipler veya miyomlar gibi) gidermek için ameliyat olması gerekebilir. Bu genellikle histeroskopi ile yapılabilir. Bazen başka teknikler kullanılır.

Kanamayı kontrol etmek için endometriyal ablasyon kullanılabilir. Bu tedavi, uterusun iç yüzeyini yok etmek için elektrik, lazer, ısı veya dondurma kullanır. Kanamayı kalıcı olarak durdurması veya azaltması amaçlanmıştır. Ablasyondan sonra bir kadın hamile kalamayabilir. Ablasyon düşünülmeden önce endometriyal biyopsi gereklidir.

Histerektomi, diğer tedavi biçimleri başarısız olduğunda veya bir seçenek olmadığında yapılabilir. Bu büyük bir ameliyat. Daha sonra, bir kadının artık adet görmez. Ayrıca hamile kalamıyor. Bir tedavi seçmeden önce tüm seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın.

Anormal kanamanız varsa, doktorunuza görünün. Anormal kanamanın birkaç nedeni olabilir. Doktorunuz sizi muayene edene kadar kanamanızın neden anormal olduğunu söylemenin bir yolu yoktur. Nedeni bulunduktan sonra genellikle başarıyla tedavi edilebilir. Devam ederse veya geri dönerse, doktorunuzu tekrar görmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.