Annelik Korkusu

Mart 12, 2019

Günümüzde annelik, geçmişe oranla daha zorlaşan bir kavram haline geldi. Yeni annelerin çocuk sahibi olmakla ilgili büyük bir beklentileri var. Kendi hayatlarından vazgeçmeden anneliği tatmak isteğindeler. Kadının toplum içerisinde değişen pozisyonu nedeniyle çok uzun saatler çalışan kadına yoğun çalışmasının yanı sıra tam zamanlı “annelik” görevinin de eklenmesi, kadının “en mükemmel anne” olma kaygısı, suçluluk ve tükenmişlik duyguları yaşamasına neden olabiliyor. Gerek kadının iş kariyerinde edindiği konumu koruma kaygısı, gerekse bebeğe en mükemmel anne olma görevi, annelik korkusunun gelişmesine neden oluyor.

Kadınları saran annelik korkusu, henüz gebelik planlanırken veya gebelikten çok başlangıcında başlayabilir ya da doğum sonrasında kadının annelik performansı da bu durumu tetikleyebilir.

Kadınlar çocuğa bakamama korkusu, yalnızlık duygusu, kendisine destek olacak kimsenin bulunmadığı düşüncesi, yakınlarının kendisine ve bebeğine yeterince zaman ayıramayacakları endişesi, edinmiş oldukları kariyeri kaybetme ve kendilerine bakamama nedeniyle annelik korkusu yaşarlar. Ayrıca gebelik boyunca nasıl bir bebek olacağını bilmeden, bilinmez bir varlığı taşıyor olmak, onlar için en korku verici durumdur. Bunun sonucunda çocuk bakımı bilmeyen kadın, daha fazla strese kapılıyor, çocuğuyla baş başa kaldığında şaşırıyor.

Annelik rolü, annenin kendi annesiyle ilişkisi ve yaşadığı toplumda annelere verilen rolle şekillenir elbette. Bebeğin doğması ile anne ve bebek arasında başlayan ilişki, annenin bebeğin ihtiyaçlarını anlaması ve bunları giderme içgüdüsü, kısmen doğum sonrası annede oluşan hormonsal değişiklikler sayesinde olsa da daha çok bebek ile anne arasında gelişen bu özel bağın sonucudur.

Kadının yaşamda üstlendiği pek çok rolün yanında annelik, kadına ekstra bir yükümlülük getirir. Ama annelik rolünü aksatmadan, önceliğin bu olmasının gerektiğini bilerek rollerini dengeleyen kadınların, hem kendilerinin hem de çocuklarının daha mutlu ve başarılı oldukları gözlenmektedir. Çalışan veya kariyer peşinde koşan herkes için aynı şeyi söyleyemeyiz.

Annelik rolünü aksatmadan önceliğin bu olması gerektiğini bilerek rollerini dengeleyen kadınların kendileri de çocukları da daha mutlu ve uyumlu olmaya adaylar.

 

Bir cevap yazın