Andız nedir?

0

Bir çam cinsidir. Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki ormanlarımızda yetişir. Meyveleri yaz sonunda olgunlaşır. Yuvarlak ve fındık büyüklüğündedir. Kaynakçalarda mide gazı ve ağrılarına, ateş düşürmeye, karaciğer ve dalağa, kalp ve damar açmaya, vücuttaki toksinleri atmaya, vücuda dinçlik vermeye, romatizma, siyatik ve mafsal ağrılarına, bağırsak parazitlerine, kanı temizlemeye, bronşit, solunum yollarını açmaya ve öksürüğe iyi gelebileceği kaynakçalarda belirtilmektedir.

Toros Dağları´nda yetişen andızın kozalakları, yüzyıllardır doğal şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Romatizmadan şeker hastalığına, idrar yolları iltihabından astıma bir çok hastalıkta tedavi edici özelliği olan andız kozalağı, son zamanlarda endüstriyel ürüne dönüştü. Toros Dağları´nda yetişen andızın kozalakları, yüzyıllardır doğal şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Romatizmadan şeker hastalığına, idrar yolları iltihabından astıma bir çok hastalıkta tedavi edici özelliği olan andız kozalağı, son zamanlarda endüstriyel ürüne dönüştü.

Pekmezi yapılan andız kozalağı, içerdiği esansiyel yağlar nedeniyle parfüm ve şampuan üretimini de kullanılıyor. Andız kozalağı, endüstriye dönüşmesiyle birlikte birçok insanın geçim kaynağı haline geldi. Özellikle Toros Dağları´ndaki köylüler, topladıkları andız kozalaklarını pekmez üreten firmalara satarak önemli gelir elde ediyor.Andız kozalağından pekmez elde eden birkaç firmadan biri olan Öztaç Gıda Tarım Ürünleri, andız pekmezini Taç markasıyla pazara sunuyor.Andız pekmezinin daha çok doğal şifa için tercih edildiğini belirten firmanın sahibi Hilmi Kocademir, Akseki, Silifke ve Anamur yörelerinden topladığı andız kozalaklarının yaklaşık 5 bin köylüye gelir kapısı olduğunu söylüyor.

Köylülerin dağlarda atıl halde duran andız kozalaklarını toplayarak değerlendirdiklerini ifade eden Kocademir, bu yıl köylerden pekmez imalarında kullanmak üzere 30 ton andız kozalağı aldığını belirtiyor.

Daha fazla mesaj

Andız pekmezinin halk arasında pek bilinmediğini ifade eden Kocademir, son zamanlarda oldukça talep gördüğünü bu yüzden üretimi arttırmak zorunda kaldığını dile getiriyor. Andız pekmezi üretimine yönelik ek yatırımlar yaptığını belirten Kocademir, ´Pekmez için andızın özünü alıyoruz. Sert kozalakların kırılması çok zor. Diğer pekmezlere göre yapımı zahmetli bir iş.´ diyor.

Talep yoğunluğundan dolayı 2 tonluk üretimi 8 tona çıkardığını kaydeden Kocademir, şunları söylüyor: ´Andız pekmezini gerçek olarak yapan 2-3 kişi var, diğerleri köylüden alıyor. Tam kapasiteyle imalat yapan kimse yok. Bizde astım hastası birinin sormasıyla 3 yıl önce tesadüfen başladık.´

Öksürüğe iyi gelen andız pekmezinin balgam söktürme özelliği bulunuyor. Bağırsakları çalıştırarak basura iyi geliyor. Şeker hastaları için doğal bir ilaç. Andız kozalaklarının bileşiminde yüzde 33 oranında glikoz ve sakaroz, juniperin, yünen, borneol, terpineol, izoborneol, kamforu, sidrol, dipenten, pinen ve a-felandren gibi sağlık açısından faydalı bileşikler bulunuyor.

Andız meyveleri ayrıca fenolik madde içeriğinin yüksek olması nedeniyle de antioksidant etkisi gösteriyor. Bunun yanında idrar yolları iltihabı, mesane iltihabı, idrar tutukluğu, soğuk algınlığı, gut, romatizma, damar sertliği, kısırlık, ishal gibi hastalıkların tedavisinde uzun yıllardır kullanılan andız kozalakları, idrar söktürücü, terletici, mide kuvvetlendirici, mikrop öldürücü, balgam çıkartıcı ve kas ağrılarını dindirici etkilere sahip.

İğne yaprağı ile yıl boyunca yeşil kalan andız, Türkiye´de Toros Dağları´nın eteklerinde yetişiyor. Kozalaklar, 3 yılda ancak olgunluğa erişiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.