Anafilaksi nedir

Hızlı bir şekilde gelişen, bir çok sistemi etkileyen (multisistemik) ve ciddi bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Çok ufak bir miktardaki bir alerjen dahi, hayatı tehdit eden bu tabloya yol açabilir. Bu alerjenlerin vücuda sindirim yoluyla, deri temasıyla, enjeksiyonla veya solunum yoluyla girmesiyle meydana gelebilir.
Anafilaktik şok, anafilaksinin çok ciddi bir tipidir. Alerjik yanıtın mast hücrelerini uyarması, buradan çeşitli immünolojik maddelerin (histamin, prostoglandin, lotirienler) salınmasına ve bunlarda damarların gevşemesine (kan basıncında ani düşme) ve bronşiyal mukozada ödeme (nefes alıp vermenin zorlaşmasına) neden olur. Bu tablo tedavi edilmezse kısa sürede ölüm ile sonuçlanabilir.

Bulguları

Bulgular genellikle İmmunologlobulin E’nin ve diğer anafilatoksinlerin etkileri ile ilgilidir. Bunlar histamin ve diğer mediyatörlerin mast hücrelerinden salınmasına sebep olur. Sonuçta, histamin arteriyolleri genişletir ve bronşiyolleri daraltır. Hava yollarının daralması, hırıltıya, zor soluk alıp-vermeye neden olur. Sindirim sistemi bulguları, karın ağrısı, kramplar, kusma ve ishaldir. Salınan histamin vücut damarlarını genişleterek kanın damardan çıkarak dokulara geçmesine, yani dokularda birikmesine neden olur. Eğer kan akciğerde göllenirse bu akciğer ödemiyle sonuçlar, sonuçta oluşan şoktur.

Nedenleri

Daha fazla mesaj

İlk olarak bir alerjene maruz kalındıktan sonra (penisilin iğnesi, arı sokması vb) kişi bu alerjene karşı duyarlı duruma gelir, daha sonraki aynı alerjene mağruziyet sonucunda alerjik reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyon aniden, hızlı ve tüm vücudu kapsar. Ürtiker (kurdeşen; ciltte görülen kabarıklıklar) ve anjiyoödem (dudak, göz çevresi, boğaz ve dilde görülen şişmeler) sıklıkla görülür. Anjiyoödem nefes alıp-vermeyi zorlaştıracak kadar ciddi olabilir. Bazı ilaçlar (morfin, polimiksin ve X ışınları) ilk maruziyet sonrasında aynı reaksiyona neden olabilir.

Anafilaksi herhangi bir alerjene maruziyet sonucunda görülebilir, sıklıkla neden olanlar ise böcek sokmaları, at serumu (bazı aşıların yapımında kullanılır), yiyecek alerjileri (fıstık ve çeşitleri) ve ilaç alerjileri. Bazı insanlar ise bilinen herhangi bir neden olmaksızın bu hastalığı geçirebilirler.

Tedavi
Anafilakside ilk olarak yaşam kurtarıcı acil tedavi uygulanmalıdır, çünkü hastanın hava yolu kapanmıştır buda çok kısa sürede solunum durmasına bağlı ölümle sonuçlanabilir. Beyin ve organlar, hasta nefes alamazsa kısa sürede zarar görür. Anafilaksinin hava yolu desteklendikten sonraki en önemli tedavisi adrenalin (epinefrin) uygulanmasıdır. Adrenalin hava yolu daralmasına daha da kötüleşmesini önler, kalp atışını uyarır ve hayat kurtarıcıdır. Akciğerlerdeki Beta2 adrenerjik reseptörler üzerinden bronkodilatatör (hava yolunu açan) etkiye sahiptir. Eğer hasta daha önce anafilaksi geçirmiş ise yanında epinefrin taşımalıdır.

Epinefrinin sürekli uygulanması ise taşikardiye (kalp atım sayımının artması) neden olur, ventriküler taşikardiye dahi neden olabilmektedir, hatta ileri kullanımı kardiyak arest (kalp durması) tablosuna neden olur. Bu nedenle adrenalin 1:1000 dilüye edilmiş olarak 0.3-0.5ml miktarlarında kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.