Anabatik rüzgar nedir

Anabatik rüzgâr, vadî rüzgâri da denir, güneşe bakan bir tepe ya da dağ yamacından yukarıya doğru esen yerel hava akımıdır.

Güneş, gün içinde böyle bir yamacı ve onun üzerindeki havayı, yakın düzlüklerden daha çabuk ısıtır, çünkü güneş ışınlarının yamacın yüzeyine düşme açısı dik açıya daha yakındır. Bu ısıtma, havanın yoğunluğunu azaltarak onun yükselmesine yol açar. Böylece oluşan boşluğu doldurmak için aşağıdan daha çok hava yükselir ve bir rüzgâr oluşur. Bir anabatik rüzgâr saniyede 6 m’lik bir hıza (saatte yaklaşık 20 km’ye) ulaşabilir.

Daha fazla mesaj

Ankara Savaşı

ANABATİK RÜZGAR( YAMAÇ YUKARI): Yamaca yakın havanın güneşin ısıtmasıyla yoğunluğu azalır, vadideki soğuk hava bu sıcak havanın yerine geçer. Sıcak hava yukarı doğru yükselirken, soğuk havanın vadiye inmesi yamaçlarda bir rüzgara neden olur. Bu esintiye yamaç yukarı, termilojide ise anabatik rüzgar diye adlandırılır.

Yamaçtan yükselen bu rüzgarlar uçuş ve uçuşun kalitesi için önemlidir.

KATABATİK RÜZGAR(YAMAÇ AŞAĞI): Yüksek bölgelerde(bulutsuz) soğuyan hava aşağısındaki daha sıcak hava kütlelerinden daha ağır bir duruma geliyor ve bu durum soğuk havanın alçak kesimlere doğru akmasını sağlıyor. Bu tür rüzgarlara da katabatik rüzgar deniliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.