Amip Nedir?

Amipler takımından, vücudunun biçim değiştirmesiyle oluşan geçici kollar veya ayaklar üzerinde sürünerek yer değiştiren, tatlı ve Tuzlu sularda yaşayan bir hücreli Canlı ( Amoeba ). Sitoplazmasını kitlesel olarak yalancı ayaklarla hareket ettiren tek hücreli canlı.

Kök bacaklılar ( Rhizopoda ) sınıfının, Amipler ( Amoebida ) takımındaki türlerin genel adı. Genellikle tatlı sularda ve nemli ortamlarda yaşarlar. Bir ya da birden çok çekirdeği olabilir. Yalancı ayakları lop ya da yaprak biçimindedir. Sitoplâzmasındaki sindirim kofulları önemli organellerindendir. Suda çözünmüş olarak bulunan besin Maddelerini emerek beslenirler. Katı parçacıkları ayakları yardımıyla sindirim kofullarına doldurur.

Amipler genellikle ikiye bölünmeyle çoğalırlar. Bazı türleri parazit olarak insanların ya da değişik hayvanların bağırsaklarında yaşar.
Amoeba -Tek hücreli hayvansal ( protozon ) mikroplardan. Mikroskopla görülebilecek kadar küçük hayvancıklar olan amiplerin belirli bir şekilleri yoktur. Sularda yaşarlar ve yalancı ayaklar çıkararak hareket ederler. Bu hareketleri sırasında türlü şekillere girerler. Hareketsiz hallerinde, genel olarak yuvarlak veya oval biçimdedirler. Hücrelerde olduğu gibi şu kısımları vardır :
1- Protoplazma ,
2- Çekirdek ,

Protoplazma biraz kalınlaşarak bir zar yapmıştır. Ayakları, birer protoplazma uzantısıdır. Protoplazma içinde çeşitli tanecikler, bir veya iki çekirdek ve koful denen boşluklar bulunur. Çoğalmaları, ikiye ya da daha fazla parçaya bölünmek suretiyle olur.

Canlı varlıkların en ilkeli olan Amip, solunumunu bu tek hücresi ile yapar, yiyeceğini bu tek hücresi ile alır. insanlarda da görülür. İnsanlarda görülenlerin yalnız bir türü zararlıdır. Bu da, amipli dizanteri denen hastalığı yapan Entamoeba histolitica dır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.