Amino Asitler Nelerdir?

Aminoasitler proteinleri oluşturan temel yapı taşlarıdır.
Kimyada bir aminoasit hem amin hem de karboksil fonksiyonel gruplar içeren bir moleküldür. Aminoasitlerin kovalent bağlarla uç uca eklenmesiyle oluşturdukları kısa polimer zincirler “peptid”, uzun polimer zincirler ise “polipeptid” veya “protein” olarak adlandırılırlar. Hücre içerisinde ribozomlar, mRNA moleküllerini kalıp olarak kullanarak aminositleri uç uca ekleyerek proteinleri sentezlerler. Bu işleme translasyon (çeviri) denir.

Proteinlerin parçalanarak amino aside dönüşümü amino asitlerin vücuttaki ilk işlevleridir. Bu dönüşümden sonra amino asitler bulabildiği her yerde nitrojen ile birleşerek vücudumuzun kullanabileceği binlerce çeşit protein formatını alır.
Açıkça bilindiği gibi bazı amino asitleri (özellikle 20 amino asit) vücudumuz protein yapılandırılmasında kullanmaktadır. Bu tip amino asitler temel amino asitler ve temel olmayan amino asitler olarak guruplara ayrılırlar.

Protein yapı taşı olan amino asitlerin bazıları vücudumuz tarafından üretilmektedir ancak esansiyel amino asitlerin çoğu sadece gıdalar ve besin takviyelerinden alınabilir. Vücutta (özellikle karaciğerde) üretilen amino asitlerin çoğu “esansiyel olmayan” amino asitlerdir. Gıdalardan alınan esansiyel amino asitler ise hücre yapısını güçlendirmede ve kas üretiminde, dolayısıyla bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Amino asit takviyesi kullanmak bu önemli elementi almak açısından bir yol olabilir ancak daha sağlıklı olanı amino asitleri doğal gıdalar yoluyla almaktadır.

TEMEL AMINO ASITLER HANGISİDIR?

Temel amino asit bilgilerine göre, vücudumuzun kesinlikle üretemediği 8 ana amino asit bulunmakta ve bunlar temel amino asitler olarak adlandırılmaktadırlar. Bu amino asitlerin yiyeceklerimizle almamız gerekmektedir. Bununla beraber, amino asitler için temel olmayan sözcüğünün kullanılması sizi yanlışa yöneltmemelidir. Çünkü bütün Amino asitler gerçek protein sentezleri için gereklidirler.

Esansiyel olmayan amino asitler

 • Alanin
 • Asparagin
 • Aspartatic asit
 • Sistein
 • Glutamaic asit
 • Glutamin
 • Glisin
 • Proline
 • Serine
 • Tirozin

Esansiyel amino asitler

 • Arginin (bir miktar vücut tarafından üretilir)
 • Isoleucine
 • Histidin
 • Lösin
 • Metiyonin
 • Lizin
 • Fenilalanin
 • Triptofan
 • Treonin
 • Valin

GERÇEK PROTEIN SENTEZI İÇIN NELERE İHTIYACIMIZ VAR?

Uygun bir protein sentezi elde edebilmek için, vücudumuzda bütün amino asitlerin aynı zamanda ve doğru miktarda bulunmaları mutlaka gereklidir. Eğer çok az miktarda bir temel amino asit varsa, bu, kısıtlayıcı amino asit diye adlandırılır ve diğer amino asitlerin ne kadar var olduğuna bakılmaksızın sentez edilebilen proteinin miktarını kısıtlayacaktır.
Temel amino asitler üzerinde çalışıldığında, sadece bir amino asitin bile miktar olarak azlığının, protein sentezini büyük çapta azaltacağını ve eğer tedavi edilmezse tamamen kesileceğini görürüz.

AMINO ASITLERLE İLGILI DIĞER BILGILER:

· B6 ve C vitaminleri amino asit metabolizması ve amino asitlerin emilmesi için olup gerekli vitaminler olup, bu vitaminler amino asitlerin emilimine yardımcı olurlar. Bu vitaminleri amino asit desteklerinizle birlikte alın.
· Eğer amino asit desteği alıyorsanız, vücut için çok daha uygun olan L- FORM’ları önerilir.
· Aldığınız amino asit ürününün doğru oranlarda amino asit içerip içermediğini kontrol ediniz.
· Eğer sadece tek bir amino asit alıyorsanız midede emilimini kolaylaştırmak amacıyla açken alınız.
· Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki; temel amino asitlerde; temel ve temel olmayan diye adlandırılan tüm amino asitler vücut için sağlandığında amino asitlerin fonksiyonları en iyi şekilde görülecektir.
Bu yüzden kişisel amino asit takviyelerinize komple bir amino asit ilave etmek iyi bir fikirdir.
Özellikle ilgilendiğiniz bir amino asit varsa daha fazla bilgi edinmek için bağlantıları tıklayınız.
Triptofan Nedir – L-Triptofan ürünlerinin vücudunuzda birçok olumlu etkileri olabilmektedir. Bunlardan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenin.
Triptofan İçeren Besinler- Triptofan kaynağı olan yiyecekler hangileridir?
Lizin -Lizin (l-lysine) temel amino asitler den biri olarak birçok önemli işlev için gerekli bir aminoasittir.

Amino Asit İçeren Yiyecekler

 1. Yumurta
 2. Sığır eti
 3. Tavuk eti
 4. Karaciğer
 5. Kuzu eti
 6. Hindi eti
 7. Dana eti
 8. Kabuklu
 9. Maydanoz
 10. Rendelenmiş hindistan cevizi
 11. Kabak
 12. Bezelye
 13. Karnabahar
 14. Kereviz
 15. Pancar
 16. Patates
 17. Kahverengi pirinç
 18. Domates
 19. Bira mayası
 20. Soya ürünleri
 21. Çemen otu tohumları
 22. Armut
 23. Şeftali
 24. Mango
 25. İncir
 26. Mantarlar
 27. Süt
 28. Yoğurt
 29. Kayısı
 30. Muz
 31. Elmalar
 32. Karpuz
 33. Avokado
 34. Fıstık
 35. Fındık
 36. Ceviz
 37. Badem
 38. Ayçiçekirdeği
 39. Susam
 40. Kabak çekirdeği
 41. Karides
 42. Salyangoz
 43. Yulaf
 44. Ham tahıllar
 45. Buğday
 46. Mercimek
 47. Soğan
 48. Çavdar
 49. Sarımsak
 50. Deniz ürünleri
 51. Baklagiller
 52. Peynir
 53. Balık (mezgit, somon, ton balığı ve sardalye)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku