Ametist Taşı ve Özellikleri

Nisan 25, 2014

Asırlar boyunca birçok medeniyet tarafından kullanılmış ve günümüze kadar değerini korumuş olan Ametist, hemen her dönem en gözde değerli taşlardan biri olmuştur. Çeşitli kültürlerde “mor yakut”, “mor necef” adlarıyla, kimi zaman da “aşk taşı” olarak tanımlanmıştır.

Tüm değerli taşlar gibi takı, süs ve ziynet eşyalarının yapımında ve oymacılıkta kullanılmaktadır. Takı ve mücevheratta, özellikle şifa ve pozitif enerji verdiğine inanılan koyu mor Ametist öne çıkar.

Ten ile temasında verdiği güçlü enerji ve taşın kendine özgü müthiş renkleri nedeniyle, tesbih yapımında da yaygın olarak kullanılan bir taştır. Canlandırıcı etkisi, pozitif düşünceler uyandırması ve vücudun enerjisini tazelemesi gibi etkileri, ametist taşından işlenmiş tesbihleri tercih edilir kılar. Sadece beden ile temasında değil, taşının bulunduğu ortama yaydığı pozitif enerji de bu ametist taşından işlenmiş tesbihlerin büyük rağbet görmesinde etkilidir.

Ametist Taşının Özellikleri:

Mor menekşe ya da mavi-mor rengi ile benzerlerinden ayrılan Ametist, Kuvars grubunun en popüler türlerinden biridir. Isıyla temasında rengi sarıya döner. Bu nedenle sarı kuvars cevherlerinin yanmış ametist olduğu söylenir. Ayrıca taşın doğasında olan renk değiştirme özelliği, onun gizemli bir yapısı olduğuna işaret olarak kabul edilir.

Adını, Yunanca’da “sarhoşluğu yok eden” anlamına gelen “methuskein” sözcüğünden almıştır. O dönemde, taşın sahibini sarhoşluktan koruduğuna ve ametistten yapılmış bir kupadan şarap içen kimsenin sarhoş olmayacağına inanılmıştır. Kaynağını bu inanıştan alan taş, günümüzde de “akıl taşı” olarak bilinmektedir.

Yüzyıllar boyunca şifalı ve koruyucu özellikleri ile öne çıkan taşın, mor renkli olanı hem en nazik hem de en güçlü koruyucu olarak bilinir. Koyu mor ve çok açık renkli ametistler ise en güçlü pozitif enerji sağlayıcılar olarak kabul görmüşlerdir.

Ametist Taşının Kültürel Geçmişi

Ametist, geçmiş yüzyıllarda elmas, safir, yakut ve zümrüt gibi en değerli taşlarından biri olarak kabul edilmiş, zaman içerisinde eski önemini yitirse de günümüze kadar yaygın olarak kullanılmış değerli bir taştır.

İnsanoğlu tarafından kullanımı Mısır Uygarlığı’na kadar uzanan ametist, dünya üzerinde birçok farklı bölge ve medeniyette genellikle yönetici sınıf tarafından sevilmiştir. Özellikle Mısır’da kraliyet ailesinin gözdesi olan taş, yaygın olarak oymalarda kullanılmıştır.

Ametist taşı, ünlü sanatçı Leonardo Da Vinci’nin, eserlerine de konu olmuştur. Ressam, taşın zekayı canlandırdığını, şeytani düşünceleri ise dağıttığını yazmıştır.

Yine geçmişte, dindarlığın ve bekaretin sembolü olarak görülen Ametist, Orta Çağ boyunca büyük kıymet görmüştür. O döneme ait kiliselerin ya da diğer başka eserlerin oymalarında sıkça kullanılmıştır. Günümüzde de hala birçok din görevlisi ametist taşından yapılmış yüzükler taşımaktadır.

Bunun yanında Ametist, Tibet’te kutsal taş olarak kabul edilir.

Ametist Taşının Ruhsal Faydaları:

 • Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjiyi temizler, olumlu enerjiye dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir.

 • Kişiyi rahatsız eden düşünceleri yatıştırıcı bir etkisi vardır. Özellikle koyu mor veya çok açık renkli ametistler en güçlü enerjiye sahiptirler.

 • Birçok insan üzerinde canlandırıcı etki göstertir. Yaydığı enerji her zaman fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur.

 • Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler.

 • Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir.

Ametist Taşının Fiziksel Faydaları:

 • Deri hücrelerinin yenilenmesini ve dolayısıyla tenin güzelleşmesini sağlar.

 • Göz hastalıklarına, alerjiye, migren ve diğer baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

 • Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.

 • Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Uyku sorunlarına iyi geldiği gibi kâbus görmeyi de engeller.

 • Endokrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler.

 • Depresyona karşı kullanılması önerilir.

Ametist Taşının Çıkarıldığı Yerler: Brezilya, Uruguay, Kanada, Rusya, Madagaskar, Hindistan, Arjantin, Zambiya ve Afrika ülkelerinde çıkarılır. En kaliteli kristalli ametistler ise Hindistan, Brezilya ve Uruguay’daki volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında oluşur.

Ayrıca Türkiye’de Balıkesir – Dursunbey’de, Erzincan ve Ordu’da da ametist yatakları vardır.

Ametist Taşının Sertlik Derecesi: 7

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir: Ametist taşı, ilk iki haftalık kullanımda her gün suyun altında tutularak temizlenmelidir. Daha sonra standart temizleme yöntemiyle kullanmaya devam edilebilir. Yani, yaklaşık 2-3 haftada bir suyun altında tutulur.

Ametist Taşının Uyumlu Olduğu Çakra: Alın, Taç

Ametist Taşının Uyumlu Olduğu Burç: Koç, balık, kova, başak, yay.

Ametist Taşının Sembolü Olduğu Unsurlar: Adalet, cesaret, akıl, huzur.

 

Bir cevap yazın