Amber Ağacı

Amber ağacı (Liquidambar orien); Altingiaceae familyasından olup, Uzakdoğu, Güney Asya, Arabistan, Küba, Meksika ve Peru’da yetişir. Ortalama 8-10 m boyunda, çınara çok benzeyen bir ağaç.olan amber ağacı, ülkemizde ise Muğla (Marmaris, Köyceğiz, Fethiye) ve Antakya gibi Akdeniz bölgesi mevsimlerinde yetişir. .
Günlük veya sığala ağacı adı ile de tanınan Amber ağacı, nisan-mayıs ayları arasında çiçek açar. Çiçek olgunlaşınca dikenli kozalağa dönüşür ve grimsi-yeşil renk alır. Dişi çiçekler ilk oluştukları zaman renkleri yeşil olup daha sonraları kırmızımsı renk alır. Üzerleri hafif tüylü olup, meyve içinde dökülmeden kalırlar ve sertleşip odunsu bir yapı kazanırlar.
Sıcak iklimi, rutubetli ve bataklık yerleri seven, bir ağaçtır. Yaprakları saplı ve el şeklindedir Hicaz ve yemen’de tütsülere koku versin diye kullanılır. Bölge kadınları koku diye sürerler Meyvesi meneviş yemişine benzer. Ağacın dalları beyazdır ve çabuk kırılır. Amber ağacından , sığala yağı veya Mia denilen kıvamlı bir sıvı elde edilir. Sığala yağı akıcılığı az olan gri renkli bir sıvıdır.

Gövdesinden çıkarılan balzam kozmetik ve eczacılıkta kullanılır. Gövdesinden çıkarılan bu balzam kapsül halinde bitkisel besin takviyesi olarak da kullanılmaktadır.

Daha fazla mesaj

Andız nedir?

amber ağacının faydaları
İştah açmaya, hazmı kolaylaştırmaya, mide ve barsak gazlarına, sinir sistemine, ishali kesmeye, uykusuzluğa, adet zorluğuna, romatizmaya, mafsal ağrılarına ve kramplara kullanılır.
Yapraklarında şekerler, uçucu yağ, A ve B vitaminleri vardır. Vücuda kuvvet verir. Sinirleri uyarır. Aybaşı tutukluğunu giderir. İştah açar ve Safra ifrazatını artırır.
Sperm sayısını artırır.
Vücut sıcaklıklarını dengeler. Yumurta’yı büyütüp geliştirir sperm hızını artırır.
Afrodizyak etkisi vardır.

amber ağacı nasıl kullanılır
Sığala yağı Amber ağacının dallarının ve gövdesinin uzunlamasına çizilerek , ağaca zarar vermeden yarılması süretiyle elde edilir. Kabukları çıkarılır, güneşte kurutularak saklanır. Daha sonra bu yaprak ve dallar suda kaynatıldıktan sonra tedavi amaçlı içilebilir.

amber çayı
Kabukları, tohumları ve yemişi kaynatılıp suyu içilir. Dövülerek bala karıştırılmak suretiyle yenir. Kabukları ve çiçekleri , kokusu için tütsü yapılır.
Turmus ve sirke ile karıştırılıp siyatik için oyuklara sürülse faydası görülür. Kadınlarda, aybaşı günlerini dü zene sokar. Sinir bozukluğu için çok iyi gelir. İçilme miktarı en fazla 6 gramdır.fazla içilirse kara ciğeri zayıflatır. Az miktarda şeker ile birlikte kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.