Ağustos Böceği

Hemiptera takımının ağustos böceğigiller (Cicadidae) familyasından böceklerin ortak adıdır.Cicadidae alttakımından böcek. Özellikle Akdeniz çevresinde yaygın olan ağustos böceğinin dört saydam kanadı vardır, gövdesi yassıdır, başında iki iri göz ve kısa duyargalar bulunur. Avrupa’da yaşayan birçok ağustosböceği türünden en büyüğü olan Cicada plebeja’nın boyu 5 sm’yi. kanat açıklığı 10 sm’yi bulur. Ötüşü, esnek bir zardan oluşan ve karnın üstünde bulunan ses organından yayılır. Daha küçük (3.5 sm) bir başka tür (Cicada orni) zeytin ağaçlan ile meyve ağaçlarının üstünde yaşar. Bu türün ötüşü de göğüste ve karında bulunan geniş bir boşluktan yayılır.Bu hayvanların “kulaklar”ı (işitme kapsülleri) karınlarında yer alıyor. Karnın tabanında, erkekte, kas kasılmalarının etkisiyle şekil değiştirmiş kutikula plakları bulunuyor. Bunlar, saniyede 300-900 kez çatırdayarak duyduğumuz sesleri üretiyorlar.Ağustos böceğinin yalnızca erkeği ötüyor

Ağustos böcekleri çok iyi uçarlar ve yakalanmaları oldukça güçtür. Yetişkin ağustos böcekleri ağaçların ve çalıların özsuyuyla beslenir, ağaç kabuklarını ağız aygıtlarıyla delerler. Bu sevimli yaratıkların ölmeden önce eşlerini bulup üreyebilmek için yalnızca üç haftaları var… Erişkinlik yaşamları gerçekten kısa ama, toprak altında yıllarca larva halinde kalabiliyorlar.Erişkinlik yaşamlarının iki ay sürmesine karşılık, kurtçukların toprak altındaki yaşamı dört yıl sürebilir (Amerika’da da yaşayan bir ağustos böceği türünün yer altındaki kurtçuk yaşamıysa on yedi yılı aşar). Kurtçuk, gelişmesini tamamlayıp nemf biçimini aldıktan sonra yüzeye çıkar ve bir bitkinin üstüne tırmanır: orada derisini değiştirdikten sonra erişkin biçimine dönüşür.

Sıcak yerlerde kendilerine özgü koro şeklindeki ötüşleri ile hemen tanınırlar. Antalya gibi tatil yörelerinde tekdüze çıkardıkları seslerini, Ağustos ayında Ankara’da dişbudak ağustos böceği (Cicada orni) türünden dinleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.