Adet Döneminde İlaç Kullanılır mı?

Adetli iken ilaç kullanmak gerekir mi? Depresyon ilaçları ya da vitaminler işe yarar mı?

Bu dönemde öncelikle ilaç yerine egzersizden çok fayda görülür.Ancak bazı durumlarda ilaç yardımı gerekebilir.Sendroma neden olan progesteron seviyelerinin düşüklüğü ise , progesteron takviyesi yararlı olabilir.

Vitaminler , özellikle B6 vitamini , serum öströjen seviyelerini azaltıp relatif progesteron seviyesinde artışa neden olarak yardımcı olur.Günlük 200-800 mg kullanılabilir.Ayrıca E vitamini,kalsiyum ve magnezyum’un birlikte kullanımının sendroma sebep olduğu söylenen serotonin seviyeleri üzerinden serotonin seviyelerini arttırarak anksiyete,su tutulması ve uykusuzluk şikayetlerini çözer.

Adet öncesi sendromunun tedavisinde son yıllarda antidepresanlar da yerini almıştır.Lithium,MAO inhibitörleri,trankilizan ajanlar,serotonin geri alımı inhibitörleri gibi ilaçlar bu dönemlerde düşük dozlarda kullanılabilmektedir.

Daha fazla mesaj

Adet öncesi sendromunun etkileri ya da belirtileri nelerdir? Her kadın adet öncesi sendromu yaşar mı?
Adet öncesi sendromunun belirtileri fiziksel ve/veya ruhsal olabilir. Fiziksel belirtiler kilo alma,memelerde gerginlik ve sertlik,ciltte sivilcelenme,sıcak basması,ishal veya kabızlık,baş ağrısı,tatlı düşkünlüğü ve karın ağrısıdır. Ruhsal belirtiler ise uykusuzluk,depresyon,unutkanlık,anksiyete,baygınlık hissidir.Kişi kendini kontrolünü kaybetmiş gibi hisseder. Her kadın yaşamının bir döneminde bu sendromu yaşayabilir.

Adetten bir hafta önce tatlı düşkünlüğü başlaması normal midir? Bu ihtiyacı karşılamak sağlıklı mı ve gerekli midir?
Evet normaldir.Normal kişilerde serotonin maddesinin seviyeleri vücutta gün içinde yükselir ve alçalır.Adet öncesi sendromlu kişilerde bu madde asla yeterli seviyeye yükselemez ve sürekli açlık hissi ile tatlı yeme ihtiyacı geçmez. Ancak her şeye rağmen dengeli beslenmeden vazgeçmemeliyiz.Yağ,tuz ve şekerden kaçıp,protein ve kompleks karbonhidrat dediğimiz tam buğday,sebze,ve meyve tüketmeliyiz.

Ağrı kesici ilaçlar kullanmak zarar verir mi?
Ağrı kesicilerden özellikle antiprostoglandinler faydalı olabilir.çünkü bu sendromu yaşayan kişilerde prostoglandin E1 seviyeleri düşük bulunmuştur.Bu tür ağrı kesicilerin kullanılması ancak mide problemi yaşayanlarda sakıncalı olabilir.

Adet öncesi sendromunun nedeni tam olarak bilinmediğinden önerilen tüm çözümler ancak yardımcı olabilir,kesin tedavi değildir.Bu nedenle diyet,egzersiz ve beraberinde o dönemlerde sıvı-tuz kısıtlaması ve çay-kahve tüketimini azaltmak daha doğru ve doğal çözüm olarak görülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.