Acı Karpuz Nedir

Latincesi:ECBALLİUM ELATRİUM
Diğer İsimleri : Ebucehil Karpuzu, Acı Kavun, Acıdüvelek, Acıdülek, Yabanhıyarı, Eşek Hıyarı, Cırtlak Karga Düveleği, Şeytan keleği.
İÇERİĞİ:Elaterin, cucur bitacine, yağ asidleri
Acı Karpuz  Bitkisi :

Karpuz görünüşlü, sürünücü, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları kaba, derin parçalı, batıcı tüylüdür. Yeşilimsi sarı çiçeklerini yaz ayları boyunca açar. Yeşil lekeli sarı meyvesi, 5-12 cm çapında, elma iriliğinde, yarı küremsi, buruşuk yüzlü,süngerimsidir. İçinde 200-300 çekirdek bulunur. Kokusuz ve çok acı Fakat lezzetlidir.Güney bölgelerimizde, Mersin kıyısındaki kumlu aIanlarda yetişir.

Öz suyunu çıkartırken çok dikkatli olunmalı çünkü bu su gözler için çok yakıcı ve tehlikelidir.

Acı Kavunun Faydaları :
Acı Kavun sinüzit hastalığına karşı oldukça etkilidir. Kronik sinüzitte meyvesinin suyu suyla seyreltilip buruna damlatılırsa faydası görülür. Fakat çok zehirli bir bitki olduğu için doktor kontrolünde ve çok dikkatli kullanılmalıdır. Sarılık hastalığına buruna suyu damlatılırsa sarılığı geçirir. Kan akan yere konulursa kanı keser. Kökü yılan ya da akrep sokan kimseye yedirilir ve sokan yere sürülürse yaralı olur. Çıkacak olan diş yerlerine sürülürse çıkmasını kolaylaştırır. Yaprağı zeytinyağı ile pişirilip karna sürülürse karın ağrısını geçirir. Kökü kaynatılıp buharına oturulursa basura iyi gelir. Saçkıran hastalığına iyi gelir.

Acı Kavun Nasıl Tüketilmeli :
Sinüzit amaçlı olarak olgunlaşmış meyvesinin 1 tatlı kaşığı meyve suyu bir çay bardağı suyla seyreltilir ve 2 – 3 damla buruna damlatılır. Yaralara haricen sürmek için kökün iç kısımları bıçakla kazınarak lapa yapılır. Müshil amaçlı ise 15 gr. Kuru kök 1,5 litre suda 10 dakika kaynatılır ve sıcakken süzülür. Bu süzülen kısım tekrar kaynatılarak yarısı uçurulur. Günde 2 – 3 bardak içilebilir. Daha fazlasını içmek tehlikelidir. Kanlı ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.
Acı Kavunun Zararları : Çok zehirlidir kesinlikle meyvesinden çıkan su normal su ile seyreltilmeden kullanılmamalıdır.
UYARI: Zehirlidir ve 2 gramdan fazlası öldürebilir!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku