1.Hafta Hamilelik Belirtileri

0

1.Hafta Gebelik Belirtileri

Bebek doğum tarihi, bebeğinize henüz hamile kalmamış olsanız bile, son adetinizin ilk gününden itibaren hesaplanır. Nedeni, sperm ve yumurtanın tam olarak ne zaman buluştuğunu belirlemenin çok zor olmasıdır. Son regl döneminizin ilk gününü kullanmak, düzenli bir döngünüz olduğunu varsayarak, bebeğinizin ne zaman doğacağı konusunda size kaba bir fikir verir.

Doğrusu, 1. haftada çok erken gebelik belirtileriyle ilgili fark edilecek pek bir şey yoktur çünkü bu zaman diliminde çok az şey olur. Adetinizi bitiriyor olabilirsiniz ve vücudunuz ikinci haftada yumurtlamaya hazırlanıyor olabilir. Bu hafta hamilelik testi yapar ve pozitif sonuç alırsanız, en azından 4 haftalık hamile olma şansınız yüksek olduğundan doktorunuza görünün.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

Sağlık sorunları hamile kalma ve bebek doğurma yeteneğinizi zayıflatabilir. Gebe kalmaya çalışıyorsanız, alkol ve sigaradan uzak durarak kendinize 1. haftada gebelik belirtileri geliştirme olasılığını en iyi şekilde verin.

Ayrıca, aldığınız reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlardan herhangi birinin 1. haftada herhangi bir hamilelik belirtisi yaşama fırsatınızı azaltıp azaltmayacağını öğrenmek için doktorunuza danışın. Bu ilaçlar ayrıca potansiyel olarak gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir. Doktorunuz, dozunuzu ayarlamanızı veya sizi doğmamış çocuk için daha güvenli olan başka bir ilaca geçirmenizi tavsiye edebilir.

Yaşam Tarzı Hususları

Çoğu kadın için gebe kalmaya çalışmak, kişinin yaşam tarzını iyileştirmek ve 1. haftada hamilelik belirtilerini yaşama olasılığını artırmak için çaba sarf etmesi anlamına gelir. Örneğin, sağlıklı kiloda değilseniz, şimdi bunu yapmanın tam zamanıdır. Araştırmalar, aşırı kilolu kadınların sezaryen doğum gibi hamileliğe bağlı komplikasyonları yaşama riskinin arttığını, düşük kilolu kadınların ise düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.

1. haftada başarılı hamilelik belirti ve semptomlarına sahip olma fırsatınızı iyileştirmek için sigarayı bırakmak da dahil olmak üzere hayatınızdaki tüm kötü alışkanlıkları da ortadan kaldırın. Sağlıklı bir diyeti benimseyin. Günde en az yedi veya sekiz porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Ayrıca, günde iki porsiyon protein ve tam tahıllı gevrekler ve pirinç gibi pek çok tam tahıllı ürünleri hedefleyin.

Ayrıca bebeğinizin beynini ve omuriliğini etkileyen belirli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için günde en az 400 mikrogram folik asit almak da iyi bir fikirdir.

Genel tavsiye
Gebe kalmaya çalışmadan önce doktorunuzla bir randevu ayarlayın. Bu toplantı, hamileliğinizi etkileyebilecek olası sağlık sorunları hakkında bilgi edinme fırsatı sunar. Sağlıklı bir hamilelik ve bebeğe sahip olmanıza yardımcı olmak için, mümkünse bu konular hamile kalmadan önce ele alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.